16 Януари, 2026

САЩ разработват мерки за подкрепа на България заради спрените газови доставки от Русия

САЩ разработват мерки за подкрепа на България заради спрените газови доставки от Русия

Карън Донфрид

Съединените щати се стремят да оказват помощ на европейските страни

Съединените щати разработват мерки за подкрепа на България заради прекратяването на доставките на газ от Русия - това заяви днес помощник-държавният секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Карън Донфрид, съобщи Нова ТВ. Тя говори пред сенатската комисия по външните отношения, което беше предавано на живо на сайта на Конгреса.

"Искам ясно да заявя, че администрацията (на президента Джо Байдън) в пълна степен подкрепя България", каза Донфрид.

Тя припомни, че Русия е взела решение да спре доставките на газ за Полша и България.

"Полша вече се движеше в посока отказване от руската енергия, така че тя може да се справи с това сравнително добре. България е много по-уязвима", обобщи Донфрид.

Тя подчерта силната подкрепа, която е получил българският премиер Кирил Петков при посещението си в Съединените щати тази седмица. "Имам колеги, които работят буквално всеки ден с премиера Петков, за да помогнат на България да обмисли как да се справи с това... как ние можем да им помогнем да си осигурят необходимите доставки", отбеляза Донфрид.

Тя посочи, че като цяло САЩ се стремят да оказват помощ на европейските страни в тяхното търсене на алтернативни доставчици на ресурси. "Смятам, че нашата роля тук се изразява в това да помогнем на европейците да намерят алтернативни доставчици. И американският втечнен газ тук играе ключова роля", заключи Донфрид.

Сподели:

Коментари (0)

Открита заплаха за Латвия: Намесата на Русия в предстоящите избори за Сейм ескалира

Открита заплаха за Латвия: Намесата на Русия в предстоящите избори за Сейм ескалира

Председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Марис Звиедрис заяви, че очаква Европейският щит на демокрацията да предостави ясен план за действие в случай на заплаха за изборите

Мелони: Арктика трябва да е приоритетна зона за ЕС и НАТО

Мелони: Арктика трябва да е приоритетна зона за ЕС и НАТО

На събитие, посветено на представянето на италианската стратегия за Арктика, италианският министър-председател посочи необходимостта от координирано присъствие в региона с цел предотвратяване на напрежения и противодействие на външни намеси

Зеленски: Благодарих на Кристалина Георгиева за подкрепата към Украйна

Зеленски: Благодарих на Кристалина Георгиева за подкрепата към Украйна

"Подкрепата е особено важна в момент, когато руските удари и тежките зимни условия създават сериозни предизвикателства", написа украинският държавен глава в публикация в "Телеграм"