Това реално означава частична отмяна на санкциите срещу Русия. Според министъра на финансите на САЩ Скот Бесент, временната мярка ще помогне за стабилизирането на цените на петрола и горивата в световен мащаб.
Съединените щати издадоха лиценз, който позволява търговия с руски суров петрол и нефтопродукти, натоварени на танкери, стана ясно от документ, който публикуваха на сайта на Министерството на финансите
Лицензът е временен и ще действа до 11 април, съобщи БНТ. Документът дава възможност за търговия и с петролни продукти, произведени от поставени по-рано под санкции активи на Русия.
Това реално означава частична отмяна на санкциите срещу Русия. Според министъра на финансите на САЩ Скот Бесент временната мярка ще помогне за стабилизирането на цените на петрола и горивата в световен мащаб и няма да облагодетелства в голяма степен Русия.
Според специалния пратеник на Русия Кирил Дмитриев, решението на Вашингтон е признание, че без руски петрол, световният пазар на енергийни ресурси не може да бъде стабилен.
Още от Свят
Буданов: Специалните мерки за принуждаване на Русия към мир продължават
Той отбеляза, че Кремъл и досега погрешно смята, че ще успее да постигне целите си по военен път.
Зеленски освободи посланичката на Украйна в САЩ
„Това е мое лично решение, продиктувано от лични обстоятелства, за които вече съм говорила“, написа тя
Тръмп пак се озъби на Иран: Военна блокада до споразумение или пълна капитулация
Иранското външно министерство заяви, че единствените разговори, които води, са с Оман и са посветени на планове за споделен контрол над Ормузкия проток