Двете страни също така са се съгласили да предотвратят използването на търговски кораби за военни цели в Черно море, гласи съобщение на „Киев Индипендънт“
По време на преговорите, които приключиха днес, на 25 март, в Саудитска Арабия, Русия и Украйна се договориха поотделно да избягват военни удари по кораби в Черно море, заявиха от Белият дом.
Двете страни също така са се споразумели да предотвратят използването на търговски кораби за военни цели в Черно море, гласи съобщение на „Киев Индипендънт“.
Вашингтон е обещал да съдейства за възстановяване на достъпа на Русия до световния пазар за износ на селскостопански продукти и торове, да намали разходите за морска застраховка и да подобри достъпа до пристанища и платежни системи за такива транзакции.
Делегати от Москва и Вашингтон проведоха 12-часови разговори в саудитската столица Рияд на 24 март, за да обсъдят възможностите за прекратяване на огъня в пълномащабната война на Русия срещу Украйна. Съобщава се, че разговорите са били съсредоточени основно върху морското прекратяване на огъня в Черно море.
Украински официални лица са били информирани за резултатите от руско-американските преговори преди тяхното публикуване, съобщи неназован източник пред „Си Би Си Нюз“.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп също така по-рано разкри, че разговорите в Рияд са засягали демаркационните линии и собствеността върху украинска електроцентрала. Украинският президент Володимир Зеленски каза, че е обсъдил статута на окупираната от Русия Запорожка атомна електроцентрала по време на телефонния си разговор с Тръмп миналата седмица.
Делегацията на САЩ е била водена от Андрю Пик, старши директор в Съвета за национална сигурност на САЩ, и Майкъл Антон, висш служител на Държавния департамент, предаде неразкрит източник на Ройтерс.
Руската делегация включваше Григорий Карасин, председател на комисията по международни въпроси на Съвета на федерацията, и Сергей Беседа, съветник на директора на Федералната служба за сигурност (ФСБ) Александър Бортников.
Още от Свят
Експлозии прозвучаха край хотела на Макрон в Сирия
Посещението на френския президент е знак за променящата се геополитическа ситуация в Сирия под ръководството на бившия командир на свързана с „Ал Кайда“ групировка Ахмед ал Шараа след падането на Башар Асад
Reuters: САЩ пренасят част от производството си на ракети в Европа
Същевременно Raytheon и Lockheed Martin ще получат допълнителен производствен капацитет
Най-висока степен на тревога в Испания: В плен на жеги и пожари
Близо 33 000 души в района на Карме, северозападно от Барселона, са получили предупреждение да не напускат домовете си заради опасно задимяване