1 Февруари, 2026

САЩ са разочаровани от преговорите с Техеран по иранската ядрена програма

САЩ са разочаровани от преговорите с Техеран по иранската ядрена програма

Вашингтон е много признателен на ЕС за усилията

Съединените щати са "разочаровани" от непреките преговори с Иран по въпроса за ядрената програма на Техеран.

От Държавният департамент заявиха, че по преговорите за ядрената програма на Иран "не е постигнат напредък". Според говорител за американското външно министерство непреките разговори в Доха са приключили и Вашингтон е "много признателен на  ЕС за усилията, но сме разочаровани, че Иран отново не успя да отвърне положително на инициативата на ЕС". 

Преговорите в Катар които са под медиацията на Европейския съюз целяха връщането към договора за ядрената програма на Иран от 2015-а и се проведоха малко преди първата официална визита на президента Джо Байдън в Близкия изток.

Байдън ще е на обиколка там от 13-и до 16 юли, като според Белия дом програмата му предвижда посещения в Израел, Западния бряг и Саудитска Арабия. 

Договорът за ядрената програма на Иран от 2015-а вдигна санкции срещу страната, но през 2018 г. бившият американски президент Доналд Тръмп оттегли САЩ от споразумението и наложи нови санкции на Техеран. 

Опитите за възстановява на договора започнаха през пролетта на миналата година във Виена.

Сподели:

Коментари (0)

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

„Арестът на генерала Чжан Юся, близък съюзник и приятел от детството, когото китайският лидер наричаше „по-голям брат“, премахва всички вътрешни авторитетни гласове, които биха могли да попречат на Си да предприеме каквито и да било действия срещу Тайван

Вучич: САЩ ще нанесат удар по Иран до 48 часа

Вучич: САЩ ще нанесат удар по Иран до 48 часа

Щели да го направят, за да отклонят вниманието от новите документи по делото на Джефри Епстийн

 Мерц: ЕС трябва да играе активна роля или ще се превърне в играчка на великите сили

Мерц: ЕС трябва да играе активна роля или ще се превърне в играчка на великите сили

Канцлерът заяви още, че решението за отказ от руския газ също е необратимо и Германия иска силно да се ориентира към вятърната и слънчевата енергия.