25 Януари, 2026

САЩ започват съкращаване на войските си в България, Унгария и Словакия

САЩ започват съкращаване на войските си в България, Унгария и Словакия

Снимка: Joshua Cowden /US Army

Дипломати от НАТО се опитват да оценят какво означава това за възпирането от нападения по най-изложената граница на Алианса

Администрацията на Тръмп отново изпробва трансатлантическото търпение, отправяйки тихо предупреждение към няколко европейски столици относно предстоящия си план за известно намаляване на американските сили в Източна Европа през следващия месец.

Този ход извиква нови въпроси относно дългосрочния ангажимент на Вашингтон към източния фланг на НАТО.

Точно когато възмущението от планираното изтегляне на ротационна американска бригада от Румъния нараства, множество източници съобщиха на Киев Пост, че корекцията е само началният акт, предаде медията.

Зад затворените врати, служители на администрацията сигнализираха на съюзниците, че румънските съкращения са само първа фаза, като се очаква по-нататъшни съкращения в България, Унгария и Словакия да последват още в средата на декември.

Този поставен срок повдига въпроси сред дипломатите от НАТО, които се опитват да оценят какво означава това за възпирането от нападения по най-изложената граница на Алианса.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Ледена зимна буря блокира дузина щати в САЩ и остави райони без ток

Ледена зимна буря блокира дузина щати в САЩ и остави райони без ток

Националната метеорологична служба предупреждава за обилни снеговалежи, суграшица и леден дъжд, последвани от продължителен период на екстремно ниски температури

И Мелони изкритикува думите на Тръмп за ролята на НАТО в Афганистан

И Мелони изкритикува думите на Тръмп за ролята на НАТО в Афганистан

„Италианското правителство беше изненадано да чуе твърдението на президента Тръмп, че съюзниците от НАТО са „останали назад“ по време на операциите в Афганистан“, подчерта италианският премиер

САЩ напуснаха окончателно Световната здравна организация

САЩ напуснаха окончателно Световната здравна организация

В указ, подписан непосредствено след встъпването си в длъжност, Тръмп заяви, че САЩ се оттеглят от СЗО заради решенията, които организацията е вземала по време на пандемията от COVID-19 и други световни здравни кризи