29 Ноември, 2024

САЩ се готвят да приемат огромен военен бюджет. За какво ще се изразходват парите?

САЩ се готвят да приемат огромен военен бюджет. За какво ще се изразходват парите?

Повече пари за военните, отколкото по време на войната във Виетнам - американските конгресмени се споразумяха за един от най-големите бюджети за отбрана в историята на САЩ с общ размер 738 млрд. долара. Тези средства ще бъдат изразходвани за поддържане на военни бази в чужбина, производство на оръжие, непредвидени военни операции, космически сили и помощ на приятелски настроени към САЩ страни като Украйна, отбелязва TACC, цитирана от "Фокус". 

През 2018 г. военните разходи в САЩ бяха по-ниски - 716 млрд. долара . Но за 2021 г. се планира разходите за отбрана да бъдат увеличени до 740 млрд. долара . За сравнение, в разгара на войната във Виетнам и края на 1980 г. военните разходи на САЩ възлизаха съответно на 557 и 550 млрд. долара
Проектът за военен бюджет беше публикуван в началото на тази седмица, той все още трябва да получи одобрението от Камарата на представителите и Сената на САЩ. Демократите преобладават в първата, а републиканците, които имат мнозинство във втората институция, постигнаха принципно споразумение за разходите за отбрана през юли 2019 г.

За САЩ високите разходи за отбрана са ключът към глобалното лидерство. Вашингтон се готви да го разшири, като заеме нови ниши. Според проекта за първи път от 70 години насам в САЩ се създават нов тип войски - космически. Тяхната задача ще включва „защита на американските интереси в космическото и околоземното пространство“, „възпиране на агресията“ в и извън тази среда и „провеждане на космически операции“. През 2020 г. ще се отвори щабът на нова военна сила. В структурно отношение космическите сили ще са под контрола на Пентагона, но с времето се планира да се създаде отделно звено за техните нужди.

За следващите четири години се предвижда преходен период, през който щатът на космическите сили ще трябва да се увеличи от 200 души през 2020 г. на 15 хиляди през 2024 година. По-голямата част от тези хора вече работят за Министерството на отбраната и намеренията са само да ги „прехвърлят“ в ново структурно звено. Пентагонът възнамерява да превърне тази индустрия, чиито разходи намаляват през последното десетилетие, сред приоритетните. Астрофизикът Нийл Деграс Тайсън призова Пентагона да харчи част от парите за почистване на околоземното пространство от отломки и борбата с опасността от астероиди. Дали обаче САЩ ще поемат тези функции, не е ясно засега. Според бившия министър на отбраната Джеймс Матис, по-вероятно е Вашингтон да има друга идея. „Това е оспорвана зона, отворена за военни действия и трябва да се приспособим към тази реалност".

САЩ ще харчат много повече за традиционните военни разходи, отколкото досега. Според проекта на военен бюджет 150 милиарда долара ще отидат за поддържането на бази в чужбина: Вашингтон разполага с около 800 такива.

Американските бази са разпръснати по целия свят: в Германия има 174 обекта, в Япония - 113, в Южна Корея - 83. Стотици други аванпости са разположени в общо 80 държави, включително екзотични като Аруба, Кения и Бахрейн. Някои от тези бази са пълноценни екстериториални селища - „Малка Америка“, други - едва доловими станции, оборудвани със система за предупреждение чрез радар. Размерът на американското навлизане на земното кълбо е безпрецедентен: други държави - членки на Съвета за сигурност на ООН (Франция, Великобритания и Русия) общо имат само 30 бази.

Пентагонът възнамерява да отдели два пъти повече средства -300 милиарда - за производството на военна техника. Става въпрос както за краткосрочни, така и за дългосрочни програми, най-известната от които е производството на изтребители-бомбардировачи F-35. До средата на 2019 г. Турция бе част от проекта, но след закупуването на руската зенитна ракетна система С-400, страната беше изключена от производството на изтребителите.

Особено важен за целия свят е едно конкретно отделно перо в американския военен бюджет: разходите за непредвидени военни операции в чужди страни. От тези средства традиционно се черпят средства за войни, за които Америка, поне официално, не се подготвя. През 2020 г. за този клон ще бъдат изразходвани 71,5 милиарда долара. Президентът на САЩ Доналд Тръмп се застъпва за постоянното изтегляне на американските войски от Близкия изток. Желанието на американския лидер обаче да спести от военни операции все още не е отслабнало. Напрежението между САЩ и Иран може да доведе до нова намеса в ислямския свят. В края на 2019 г. Пентагонът не изключи прехвърлянето на допълнителни войски в района на Персийския залив.

Освен всичко друго, военният бюджет на САЩ предвижда разпределение на средства за съюзническите страни, сред които се споменава Украйна. Сумата, на която Киев може да разчита, е сравнително малка: 300 милиона долара (преди година тя беше около 250 милиона). Пентагонът ще похарчи повече, за да „съдържа“ Русия: ще бъдат отпуснати допълнителни 734 милиона долара.

Увеличението на средствата за военни разходи в САЩ не е безболезнено: съпроводено е с увеличаване на бюджетния дефицит. От 2004 г. насам тази цифра почти се е утроила . Необезпечените разходи може да бъдат намалени чрез ограничаване на средствата за отбранителния сектор. Трудно е обаче да се направи това по социални причини. Пентагонът е най-големият работодател в САЩ, така че намаляването на разходите за армията и флота може да изплаши избирателите.

Избирателният фактор се използва от оръжейните магнати, които имат договори с Министерството на отбраната: те разпределят производствения си капацитет в САЩ, така че да бъдат представени във възможно най-много избирателни райони, включително в най-слабо развитите. Благополучието на много населени места зависи от това колко пари се отделят за отбрана и те изпращат сигнал до своите представители, демократи или републиканци, да не пречат на растежа на бюджетните разходи.

Следователно в края на 2010 г. ще има парадоксална ситуация: въпреки разногласията по повечето въпроси, демократите и републиканците се договарят за парите за отбрана. На този фон американските военни разходи разбиват рекордите: като се вземе предвид инфлацията, САЩ изразходват два пъти повече пари, отколкото в разгара на Студената война, и дори повече, отколкото по време на конфликтите в Корея и Виетнам.
Сподели:
Защо рублата се срина?

Защо рублата се срина?

Кои продукти ще изчезнат от рафтовете в Русия, какво ще стане с ипотеката и защо руснаците  трябва спешно да изтеглят спестяванията си от банките

Хиляди протестират в Грузия и тази нощ

Хиляди протестират в Грузия и тази нощ

Вътрешното министерство на страната съобщи, че е задържало 43 души по време на протестите.

Украйна настоява НАТО да отправи покана за членството й следващата седмица

Украйна настоява НАТО да отправи покана за членството й следващата седмица

Според Сибига поканата за членство в НАТО ще се превърне в „адекватен отговор на съюзниците на постоянната ескалация на войната, която Русия отприщи“