26 Март, 2026

САЩ се оттеглят от договора с Русия за ракетите със среден обсег на 2 февруари

САЩ се оттеглят от договора с Русия за ракетите със среден обсег на 2 февруари

Вашингтон не вижда Москва да изпълнява задълженията си по споразумението

Вашингтон потвърди, че от 2 февруари Съединените щати започват процедура за преустановяване на Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег (ДЛРСМО) с Русия, предаде БГНЕС.

Информацията бе разпространена от руските медии и Ройтерс, позовавайки се на изявлението на заместник-държавния секретар на САЩ Андреа Томпсън, осъществяваща контрол върху въоръжаването и международната сигурност.

Според американския представител Съединените щати не виждат Русия да изпълнява задълженията си по споразумението.

По-рано руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Москва е готова да работи за спасяването на сделката въпреки проблемите, и се надява, че Вашингтон ще действа отговорно при изпълняването на договореностите за контрол на оръжията.

Томпсън проведе вчера двучасови разговори със заместник-външния министър на Русия Сергей Рибков в Женева. Тя каза, че САЩ са „разочаровани“ от преговорите с Русия.

На 20 октомври американският лидер Доналд Тръмп обяви, че САЩ планират да се откажат от сделката. Той обвини Русия, че не е изпълнила условията по споразумението.

От 2014 г. Съединените щати обвиняват Русия за нарушаване на Договора за новата ракета 9M729 (или SSC-8). Тестовете на ракетата 9M729, който може да носи ядрена и конвенционална бойна глава, завършиха през 2015 година. Тогава ракетата беше тествана с мобилни летателни устройства в рамките на 500 километра.

Договорът за ликвидиране на ракети от среден обсег бе подписан през 1987 г. от президента на САЩ Роналд Рейгън и от последния съветски лидер Михаил Горбачов. Договорът от 1987 г. забранява производството, използването и съхранението на базирани на суша балистични ракети със среден (от 1000 до 5500 километра) и малък обсег (от 500 до 1000 километра).
Сподели:

Коментари (0)

Израел ликвидира началника на военноморските сили на Иран

Израел ликвидира началника на военноморските сили на Иран

Миналата седмица израелски въздушни удари поразиха няколко ирански военноморски кораба в Каспийско море, сред които имаше и плавателни съдове, оборудвани с ракетни системи

Дипломатически блъф или скрит план? Белият дом мълчи, Техеран отрича

Дипломатически блъф или скрит план? Белият дом мълчи, Техеран отрича

САЩ пазят мълчание за спорния план, Египет потвърждава съществуването му, а Техеран категорично отрича – дипломатическата игра навлиза в критична фаза

Норвегия и Исландия се включват в европейската система за обмен на чувствителни данни по защитена връзка

Норвегия и Исландия се включват в европейската система за обмен на чувствителни данни по защитена връзка

"Подобни спътникови връзки са съществени за отбраната и разузнаването, и това е още по-важно заради действията на Русия"