4 Февруари, 2026

САЩ: Севернокорейските военни в Украйна дават много жертви

САЩ: Севернокорейските военни в Украйна дават много жертви

Снимката е илюстративна - EPA/BGNES

Срещу украинците се изправят смесени войскови части - с руски и севернокорейски войници

Дойче веле

Твърди се, че Северна Корея е изпратила 10 000 войници в подкрепа на Русия. Според Пентагона частите в Курска област сега се сражават на фронтовата линия - и то без голям боен опит.

Севернокорейските войскови части, които се бият на страната на Русия във войната в Украйна са понесли сериозни загуби в Курска област, съобщават източници от американското правителство. Най-вероятно става дума за няколкостотин жертви, съобщават от Вашингтон.

В този брой са включени както убити, така и ранени севернокорейски войници. Източникът отбелязва, че тези войски не са тренирани в реални сражения.

Русия и Северна Корея засилиха военното си сътрудничество след началото на руската пълномащабна инвазия в Украйна през февруари 2022 г. През юни Пхенян и Москва подписаха споразумение за взаимна защита, което влезе в сила този месец. От средата на октомври пък севернокорейски войници започнаха да пристигат в Русия, за да воюват срещу Киев.

Контраофанзивата на Русия в Курска област

Според изчисления на САЩ Северна Корея е изпратила около 10 000 войници, за да подпомогне руските военни. Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Москва активно използва севернокорейските войници в боевете в Курска област. Срещу украинците там се изправят смесени войскови части - с руски и севернокорейски войници.

Зеленски публикува кадри от дрон, на които се виждат мъже, които се крият зад дървета. По думите на украинския лидер това са севернокорейски войници, които са участвали в нападение срещу украинска позиция. Той публикува и кадри, които според него показват как руските войски се опитват да прикрият присъствието на севернокорейци на бойното поле, като използват огън, за да изгорят лицата на убитите. "Няма никаква причина севернокорейци да умират в тази война”, написа Зеленски.

В началото на тази седмица украинското военно разузнаване обяви, че най-малко 30 войници от Северна Корея са били убити или ранени при боевете в Курск. Украинската армия навлезе в руската територия през август тази година и окупира няколкостотин квадратни километра от региона. Оттогава на войските на Киев се наложи да отстъпят от голяма част от завладените територии. По-рано лидерите на украинската армия съобщиха, че Русия е започнала "мащабна контраофанзива" в региона с помощта на войсковите части на Пхенян.

Белият дом и Пентагонът потвърдиха тази информация - севернокорейските войски се бият заедно с руските части, а на места и самостоятелно.

Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

От Народнорепубликанска партия обвиняват правителството на Турция в опит за отстраняване на Имамоглу от президентската надпревара. Президентските избори в страната трябва да бъдат проведени през 2028 г.

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Държавният секретар на Съединените щати каза това часове преди изтичането на историческия договор Нов СТАРТ между Съединените щати и Русия

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Райън Раут беше признат за виновен по 5 обвинения през септември, след като направи неуспешен опит сам да се защитава в съда. Съдия Канън постанови доживотен затвор, както и допълнителни дълги присъди по останалите обвинения.