25 Август, 2026

САЩ ще държат Лукашенко лично отговорен за принудителното приземяване на самолета

Байдън ще пита Путин за арестуването на опозиционния активист Роман Протасевич на 16 юни

Президентът на САЩ Джо Байдън ще повдигне въпроса за принудителното приземяване на самолета на "Райънер" в беларуската столица Минск и арестуването на опозиционния активист Роман Протасевич пред руския президент Владимир Путин на 16 юни, когато двамата ще се срещнат в Женева. Това съобщи говорителка на Белия дом Джен Псаки.

Прессекретарят заяви, че Вашингтон ще държи президента на Беларус Александър Лукашенко лично отговорен за принудителното приземяване на самолета и задържането на Протасевич.

Тя отбеляза, че САЩ са готови да наложат санкции срещу Минск в отговор на инцидента, но отбеляза, че екипът на президента Джо Байдън все още работи по "подходящи варианти" в координация с представители на Европейския съюз.

По-рано Белият дом определи действията на Беларус като "шокиращи" и "произволни", докато ЕС вече взе решение да наложи санкции в резултат на заземяването на самолета.

Мястото и датата на срещата бяха потвърдени по-рано днес от двете страни. Според Кремъл, в дневния ред на Байдън и Путин ще са стратегическата ядрена стабилност, сътрудничеството срещу пандемията и овладяването на регионалните конфликти.

От Белия дом потвърдиха, че конфликтът в Украйна ще е сред важните теми. "Стремим се да възстановим предсказуемостта и стабилността в руско-американските отношения", заяви говорителката Джен Саки.

Сподели:
Путин разреши на руското правителство да поема контрол над обекти, които не вземат "достатъчно мерки" срещу атаки с дронове

Путин разреши на руското правителство да поема контрол над обекти, които не вземат "достатъчно мерки" срещу атаки с дронове

След началото на пълномащабната инвазия в Украйна, Кремъл засили натиска си да постави частни активи под държавен контрол - 805 компании са били прехвърлени на държавата

Тръмп заплаши Канада, че сериозно обмисля да преименува езерото Онтарио на „езеро Америка“

Тръмп заплаши Канада, че сериозно обмисля да преименува езерото Онтарио на „езеро Америка“

"Вече не очакваме да правим много бизнес с Онтарио“

Норвегия обмисля забрана на лицевото разпознаване, затяга контрола върху умните очила

Норвегия обмисля забрана на лицевото разпознаване, затяга контрола върху умните очила

„Има ясна тенденция изкуственият интелект да се комбинира с камери и микрофони, вградени в очила, слушалки, шапки и други предмети, които използваме в ежедневието", предупреди министърът на цифровизацията Кариане Тунг

Коментари (0)