4 Февруари, 2026

САЩ ще продадат на Украйна резервни части за „Пейтриът“ на стойност 179 млн. долара

САЩ ще продадат на Украйна резервни части за „Пейтриът“ на стойност 179 млн. долара

илюстративна снимка: архив

Предлаганата военна помощ ще подобри способността на Украйна да се справя с настоящи и бъдещи заплахи, като я оборудва за самозащита и регионални мисии за сигурност с по-мощна противовъздушна отбрана

Държавният департамент на САЩ е одобрил потенциална военна продажба под формата на оборудване за 179,1 милиона долара на Украйна, свързано с поддръжката на системите за противовъздушна отбрана „Пейтриът“, съобщава Агенцията за сигурност и сътрудничество в отбраната (DSCA).

Властите в Киев са поискали оборудване и услуги за поддръжка на системите „Пейтриът“, включително класифицирани и некласифицирани резервни части, техническа поддръжка, софтуерни актуализации, модификации на системите, тестово оборудване, комуникационни аксесоари и технически консултации.

Агенцията посочва, че продажбата ще подкрепи външнополитическите цели на САЩ.

„Предлаганата продажба ще подобри способността на Украйна да се справя с настоящи и бъдещи заплахи, като я оборудва за самозащита и регионални мисии за сигурност с по-мощна противовъздушна отбрана“, се казва в изявлението.

DSCA подчерта, че продажбата няма да промени военния баланс в региона, а ще помогне на Украйна да посрещне текущите и бъдещи заплахи.

Държавният департамент също одобри потенциални продажби на сателитни комуникационни услуги за Украйна на стойност 150 милиона долара и 8,5 милиарда долара за интегрирана система за командване и управление с възможности на „Пейтриът“ за Дания.

Одобренията следват изказванията на американския президент Доналд Тръмп относно предоставянето на гаранции за сигурност от европейските държави чрез наземни сили, като САЩ потенциално биха предоставили и въздушна подкрепа.

На 28 август Държавният департамент одобри продажба на боеприпаси за въздушни удари за Украйна на стойност 825 милиона долара./ БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Кремъл настоя Украйна да приеме равносилните на капитулация руски условия преди преговорите в Абу Даби

Кремъл настоя Украйна да приеме равносилните на капитулация руски условия преди преговорите в Абу Даби

Украйна отхвърля искането на Русия да се откаже от териториите си, които контролира в Донбас - руските войски вече четвърта година не успяват да ги превземат с оръжие

Бил Гейтс: Съжалявам за всяка минута, прекаранa с Епстийн - не съм бил на острова, не съм се срещал с жени

Бил Гейтс: Съжалявам за всяка минута, прекаранa с Епстийн - не съм бил на острова, не съм се срещал с жени

Имейл, който Епстийн е изпратил до самия себе си през 2013 г., показва раздразнението му от решението на Гейтс да прекрати контактите си с него

Преговори под обстрел: Нов опит за примирие в Украйна на фона на смъртоносни удари

Преговори под обстрел: Нов опит за примирие в Украйна на фона на смъртоносни удари

Тристранните срещи - Русия-Украйна-САЩ, днес и утре в Абу Даби се коментират като критична стъпка в опита на администрацията на Тръмп за желаното прекратяване на войната