14 Май, 2026

САЩ ще се изтеглят от Нигер до средата на септември

САЩ ще се изтеглят от Нигер до средата на септември

Нигер, снимка: EPA/BGNES

Разривът в отношенията дойде след военния преврат

Американските военни части, на които управляващата в Нигер хунта нареди да напуснат страната, ще завършат изтеглянето си до средата на септември, съобщи Дарик с позоваване на Асошиейтед прес. Агенцията цитира информация от Пентагона и министерството на отбраната на западноафриканската страна.

Графикът на изтеглянето е бил договорен на четиридневни разговори между представители на двете военни министерства в столицата на Нигер Ниамей, се казва в съвместно изявление на двете страни.

Решението на Нигер да изгони американските сили е удар върху присъствието на САЩ в Сахел, обширен регион южно от Сахара, където действат групи, свързани с Ал Каида и „Ислямска държава“.

Разривът във военното сътрудничество дойде след свалянето на демократично избрания президент на страната през миналия юли чрез военен преврат. Няколко месеца по-късно управляващата хунта поиска френските сили да напуснат и се обърна към руската наемническа групировка „Вагнер“ за съдействие в сферата на сигурността.

През октомври Вашингтон официално обяви идването на военните на власт за преврат, с което влезе в сила американското законодателство, което ограничава военната подкрепа и помощта, които може да предоставя на Нигер.

Около 1000 американски военнослужещи все още се намират в Нигер, предимно във военновъздушна база близо до град Агадес на около 920 км от столицата.

Доскоро Вашингтон смяташе Нигер за ключов партньор и съюзник в регион, който преживя вълна от преврати през последните години. САЩ инвестираха милиони долари в базата в Агадес, която имаше ключово значение за американските контратерористични операции в Сахел. Вашингтон вложи и стотици милиони долари в обучение на армията на Нигер от началото на операциите си там през 2013 г.

Пентагонът съобщи, че САЩ засега ще прехвърлят повечето си военнослужещи в съседен Чад. През следващия месец обаче се очаква да бъдат възобновени разговорите за предоговаряне на споразумението, което позволява разполагането на американски военни в Чад.

Сподели:

Коментари (0)

Командващият Мадяр: Путин премина своя Рубикон! Той се самоунищожава

Командващият Мадяр: Путин премина своя Рубикон! Той се самоунищожава

„Дори ако той вече е убит или бъде убит, системата няма да позволи да бъде разрушен светът, който те са изграждали десетилетия. Те ще се опитват да задържат тази власт толкова дълго, колкото могат да я контролират със сила“, казва Роберт Бровди

Си Дзинпин смрази Тръмп: Тайван може да доведе до сблъсъци между САЩ и Китай

Си Дзинпин смрази Тръмп: Тайван може да доведе до сблъсъци между САЩ и Китай

Изявлението на китайския лидер, че това може да провокира „изключително опасна ситуация“ за най-големите икономики в света, се превърна в най-рязкото му изказване по темата.

Ядреният блъф на Путин, провалът на „Сармат“ вече предизвиква смях

Ядреният блъф на Путин, провалът на „Сармат“ вече предизвиква смях

"За руския диктатор по-важно е да убива хора в друга страна, отколкото да защитава хората в своята“, казва руският опозиционен журналист Майкъл Наки