12 Февруари, 2026

С риск да ядосат Русия: САЩ може би ще пратят ракети ATACMS на Украйна

С риск да ядосат Русия: САЩ може би ще пратят ракети ATACMS на Украйна

В момента се обмисля това да се случи със следващия пакет военна помощ

Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън вероятно ще изпрати тактически балистични ракети ATACMS на Украйна. Това съобщава ABC News, позовавайки се на служители от американската администрация.

"Ще се случи", казва служител, пожелал анонимност, но с достъп до плановете за помощ за сигурността, пише медията, цитирана от news.bg. Той обаче отбеляза, че както обикновено подобни планове подлежат на промяна преди официалното обявяване.

ABC News припомня думите на съветника по националната сигурност Джейк Съливан от юли 2022 г., че САЩ са "готови да поемат риск", но че изпращането на ATACMS може да доведе до пряк конфликт с Русия.

Втори служител също потвърждава, че включването на ракетите в следващия пакет от военна помощ е в процес на преглед, но е много вероятно те вече да бъдат включени в предстоящ пакет от военна помощ. Той също така добавя, че окончателно решение все още не е взето, а до него, както и до фактическото получаване на ракетите, може да минат месеци.

ATACMS са тактически балистични ракети с обсег до 300 км, които могат да бъдат изстреляни от пусковите установки HIMARS, с които Украйна разполага. Украинската армия така или иначе вече разполага с оръжия с подобен обсег - британските крилати ракети Storm Shadow и подобните френски крилати ракети SCALP, но те летят над повърхността с дозвукови скорости, докато ATACMS се движат по балистична траектория три пъти по-висока със скорост.

Досега САЩ отказваха да доставят ракети ATACMS, въпреки исканията на Украйна. ABC News, цитирайки двама американски служители, твърди, че Съединените щати са открили повече ATACMS в своя арсенал, отколкото се смяташе досега. Все още обаче не е ясно доколко годен е откритият запас, както и точно какъв е типът ракета.
Сподели:

Коментари (0)

Нетаняху не отстъпва на Тръмп:  Сигурността на Израел - приоритет в ядрените преговори на САЩ с Иран

Нетаняху не отстъпва на Тръмп: Сигурността на Израел - приоритет в ядрените преговори на САЩ с Иран

„Не беше постигнато нищо окончателно, освен че настоявах преговорите с Иран да продължат, за да се види дали може да бъде сключена сделка“, написа Тръмп

Зеленски: Не мога да отида на преговори с Путин в Москва – столицата на страната агресор в тази война

Зеленски: Не мога да отида на преговори с Путин в Москва – столицата на страната агресор в тази война

В същото време Украйна е готова да подкрепи предложенията на Съединените щати и да участва в срещи на всякакви територии – в Америка, Европа, неутрални държави или други страни, с изключение на Руската федерация и Беларус.

Великобритания се включва в програмата за закупуване на американско оръжие за Украйна

Великобритания се включва в програмата за закупуване на американско оръжие за Украйна

Миналата година програмата е събрала около 5 милиарда долара за Украйна.