30 Август, 2026

САЩ: Споровете около Преспанското споразумение не бива да се пренасят в НАТО

САЩ: Споровете около Преспанското споразумение не бива да се пренасят в НАТО

"Винаги сме насърчавали нашите съюзници да се придържат към споразуменията"

„САЩ е силен поддръжник на Преспанското споразумение и се надяваме, че двустранните спорове ще останат извън НАТО.“

Това заяви директорът за Европа и НАТО в Пентагона Олтън Бьоланд в интервю за "Гласът на Америка".

"Винаги сме насърчавали нашите съюзници и партньори да се придържат към споразуменията и да оставят двустранните спорове и разногласия извън НАТО, за да гарантират, че във вашия регион (Балканите – бел.ред.) има сътрудничество и регионална стабилност", каза Бьоланд.

Той подчерта, че страните от Западните Балкани трябва да направят необходимите реформи за влизане в ЕС, както и че дългият процес на интеграция може да накара Русия и други участници да се възползват от недоволството на хората.

Редакцията на "Гласът на Америка" в Северна Македония съобщи, че на 19 юни те са се обърнали към Държавния департамент с въпроса дали премиерът Мицкоски, използвайки две имена за страната - Македония в страната и Северна Македония в чужбина, се опитва да създаде фалшиво впечатление, че се придържа към Преспанското споразумение.

В отговора на пресслужбата на американското дипломатическо ведомство се казва:

"Изявлението на мандатоносителя Мицкоски, че ще използва конституционното име на държавата във всички официални контексти, е в съответствие със Споразумението от Преспа."

От Държавния департамент подчертаха подкрепата си за това "жизненоважно споразумение", като посочиха, че ще работят с всички страни за запазване на ползите от него. /БГНЕС


Сподели:
Мобилизация в Русия може и да няма - това обаче не е повод за радост

Мобилизация в Русия може и да няма - това обаче не е повод за радост

Новите войници трябва не само да бъдат събрани, но и да бъдат обучени, облечени, нахранени, оглавени от командири и в крайна сметка отведени на мястото на бойните действия

ФБР вече няма да отхвърля кандидати за работа, които са наемали проститутки

ФБР вече няма да отхвърля кандидати за работа, които са наемали проститутки

Процесът предизвика загриженост от страна на настоящи и бивши агенти

Сомалия и Турция освободиха похитен кораб, убити са 14 пирати

Сомалия и Турция освободиха похитен кораб, убити са 14 пирати

От началото на годината край бреговете на Сомалия са извършени най-малко 15 нападения - рекорден брой от 2013 г. насам

Коментари (0)