4 Март, 2026

САЩ спряха военна помощ за Украйна в размер на 100 млн. долара

САЩ спряха военна помощ за Украйна в размер на 100 млн. долара

Това бе резервен план в случай на по-нататъшно изостряне на обстановката в Донбас

САЩ спряха временно предоставянето на допълнителна военна помощ за Киев в размер на 100 милиона долара за закупуване на смъртоносно оръжие. Това няма нищо общо с редовната военна помощ, която идва по график, заяви украинският външен министър Дмитрий Кулеба.

По-рано „Политико” съобщи, че на фона на руските военни учения САЩ възнамеряват да предоставят на Украйна 100 млн. долара допълнителна помощ, но се отказаха от това в навечерието на срещата на върха САЩ – Русия в Женева. Белият дом коментира като „глупост” съобщението за спиране на военната помощ за Киев.

„Този пакет беше резервен план в случай на по-нататъшно изостряне на обстановката в Донбас. Той няма никакво отношение към редовната военна помощ, която САЩ предоставят на Украйна и която се предоставя по график”, каза Кулеба.

Той, обаче, попита, какво би се случило, ако утре започне войн. Според него, не е достатъчно просто да бъдат получени 100 млн. долара от САЩ – този резервен пакет трябва да бъде реализиран: закупен, получен, доставен на войските, за да не бъде късно, каза Кулеба в интервю за интернет изданието LIGA.net.

От 2014 г. САЩ са предоставили на Украйна около 2,5 млрд. долара за военна подкрепа. /БГНЕС, РИА Новости
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: САЩ и Израел са в много силна позиция срещу Иран

Тръмп: САЩ и Израел са в много силна позиция срещу Иран

Тяхното ръководство просто бързо изчезва. Всеки, който изглежда, че иска да бъде лидер, в крайна сметка е мъртъв", каза

ISW: Путин плати  един милион живота на свои граждани за трохи!  Стратегическият провал е очевиден

ISW: Путин плати един милион живота на свои граждани за трохи! Стратегическият провал е очевиден

От миналата есен ВСУ започнаха да изтласкват руснаците с локални контраатаки. През ноември защитниците освободиха Купянск, а миналия месец бяха върнати важни позиции в Запорожска и Днепропетровска области

Киев обвини Унгария и Русия в циничнo манипулиране на въпроса с военнопленниците

Киев обвини Унгария и Русия в циничнo манипулиране на въпроса с военнопленниците

Украйна подчертава, че използването на съдбата на военнопленници като политически инструмент - особено в навечерието на избори - е недопустимо.