САЩ тестваха междуконтинентална балистична ракета Minuteman III – сигнал към света или рутинна проверка?
Американската армия проведе успешно тестово изстрелване на Minuteman III от базата Ванденберг в Калифорния. Ракетата прелетя 6760 км до атола Кваджалейн, а светът реагира с тревога — Москва говори за провокация, Китай за нова надпревара във въоръжаването
Съединените щати извършиха тестово изстрелване на междуконтинентална балистична ракета LGM-30 Minuteman III от базата на Космическите сили Ванденберг в Калифорния, съобщиха от военновъздушните сили. Тестът беше проведен в нощта срещу 5 ноември и, както уточниха американските военни, е имал за цел да провери „надеждността, оперативната готовност и точността на системата“, която е крайъгълен камък на ядреното възпиране на САЩ.
Ракетата, която не е била въоръжена с бойна глава, прелетя около 6760 километра, достигайки изпитателния полигон „Роналд Рейгън“ на атола Кваджалейн в Република Маршалови острови. По време на полета са използвани високоточни радари, оптични сензори и телеметрични системи, които събраха ключови данни за поведението ѝ в заключителната фаза.
От американските военни подчертават, че подобни тестове се провеждат няколко пъти годишно и са планирани дълго предварително, без връзка с актуални събития. Въпреки това настоящото изстрелване привлече значително международно внимание, тъй като идва след неотдавнашните изявления на президента Доналд Тръмп за „възобновяване на ядрените опити“. Какво точно е имал предвид под това, остава неясно, тъй като Тръмп не е дал допълнителни обяснения въпреки многократните въпроси от журналисти.
Системата Minuteman III, въведена на въоръжение през 70-те години, е основният наземен компонент на ядрената триада на САЩ. Макар да е считана за една от най-надеждните в историята на американската отбрана, тя постепенно се подменя от новото поколение ракети LGM-35A Sentinel, които ще влязат в експлоатация през следващите години.
Според анализатори тестът, макар и формално рутинен, има и ясен политически сигнал – демонстрация на технологична готовност и военна мощ в момент на повишено геополитическо напрежение между Вашингтон, Москва и Пекин.
Международни реакции
В Москва изстрелването беше определено като „провокативен ход“, който подкопава усилията за възстановяване на стратегическия диалог между двете ядрени сили. Говорител на Кремъл заяви, че „всеки тест на стратегическо оръжие в сегашната ситуация се възприема като демонстрация на сила, а не като техническа проверка“.
От своя страна Китай призова „всички страни да проявяват сдържаност“, като предупреди, че подобни действия могат да доведат до нова надпревара във въоръжаването.
НАТО реагира по-умерено. Представител на Алианса подчерта, че САЩ предварително са уведомили партньорите си, а подобни изпитания „са част от дългогодишен и прозрачен процес на поддържане на стратегическа готовност“.
Още от Свят
Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин
Интервюта с хора от обкръжението му, представители на руския бизнес и западни разузнавателни служби очертават образ на изолиран лидер, обграден от елит, който бързо губи доверие
Коща към Мицкоски: Няма българи в конституцията, няма преговори с ЕС
„Осъществяването на договорените конституционни промени са единственият път към започване на преговори между Северна Македония и Европейския съюз. Това е единственият начин гражданите на Северна Македония да усвоят всички придобивки от членството в ЕС“, каза председателят на Европейския съвет.
Кремъл откри Америка: Телефоните на руски чиновници са „на кукичката“ на Запада
Шпионски софтуер, според твърденията, е превръщал телефоните в скрити микрофони, следящи своите собственици