26 Юли, 2026

САЩ: В интерес на Иран е да се върне към ядреното споразумение

САЩ: В интерес на Иран е да се върне към ядреното споразумение
Уенди Шърман

Това би довело до облекчаване на санкциите

В интерес на Техеран е да се възобнови Съвместният всеобхватен план за действие (СВПД) относно иранската ядрена програма, каза заместник-държавният секретар на САЩ Уенди Шърман.

"Не смятам, че ядрената сделка е мъртва. Мисля, че имаме много добро споразумение. И иранците трябва да кажат "да" , заяви Шърман по време на събитие, организирано от базираната във Вашингтон организация с нестопанска цел International Student House.

"Не би трябвало да го правят заради нас. <...> В интерес на Иран е да каже "да" и се надявам, че ще го направи", продължава Шърман. По-специално, подчерта тя, подобен ход би бил от икономически интерес за Иран, тъй като възстановяването на СВПД би довело до облекчаване на санкциите. "Те ще подобрят икономическото си положение, ще могат отново да продават петрол, а светът се нуждае от петрол, така че те ще могат да го продават на добра цена", каза заместник-ръководителят на Държавния департамент.

Петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН и Германия сключиха ядрено споразумение с Иран през 2015 г., за да преодолеят кризата около ядрената му програма. Предишният президент на САЩ Доналд Тръмп реши през 2018 г. да се оттегли от сделката. През същата година Вашингтон наложи най-мащабните в историята си санкции срещу Техеран. Сегашният лидер на САЩ Джо Байдън неведнъж е изразявал готовност да върне САЩ към ядреното споразумение.

На 11 март във Виена след осем кръга преговори беше направена пауза, за да се възстанови първоначалният вид на JCPOA и САЩ отново да се включат в споразумението. Проведените в края на юни в Доха непреки преговори между САЩ и Иран за възстановяване на ядреното споразумение не доведоха до желаните резултати./БГНЕС

Сподели:
Русия с безумни обвинения към Запада на форум на ОССЕ във Виена

Русия с безумни обвинения към Запада на форум на ОССЕ във Виена

В изявлението се съдържат и твърдения, че част от доставеното на Украйна западно въоръжение попада на нелегалния оръжеен пазар и се пренасочва през територията на други държави, сред които и България

US-генерал: Западът трябва да се научи колко оръжие да произвежда, за да не загуби голяма война

US-генерал: Западът трябва да се научи колко оръжие да произвежда, за да не загуби голяма война

Русия е загубила и попълнила запасите си от 4000 танка в Украйна, докато Великобритания има само 200, изтъква бившият върховен главнокомандващ на съюзническите сили в Европа Кристофър Каволи

  The ​​New York Times: "Адските санкции" са заседнали в американския Конгрес

 The ​​New York Times: "Адските санкции" са заседнали в американския Конгрес

Камарата на представителите излезе във ваканция без да гласуват санкциите, а Сенатът ще се опита да разгледа законопроекта следващата седмица, който май се оказва препъни камък

Коментари (0)