24 Април, 2026

САЩ: Виновните за нападението над косовските полицаи ще бъдат наказани

САЩ: Виновните за нападението над косовските полицаи ще бъдат наказани

Косовската полиция е легитимна за прилагането на закона

Посолството на Съединените американски щати в Косово категорично осъди организираните въоръжени нападения срещу косовската полиция в сутринта на 24 септември, като заяви, че извършителите трябва и ще бъдат подведени под отговорност, съобщи „Коха“.

В реакцията на посолството се посочва, че косовската полиция носи пълната отговорност и е легитимна за прилагането на върховенството на закона в съответствие с Конституцията и законите на Косово.

"Признаваме и уважаваме нейната роля на първа реакция при извънредни и кризисни ситуации. Оценяваме текущата координация между Косовската полиция, Мисията на ЕС за върховенството на закона в Косово и КФОР, в зависимост от случая." - се посочва в изявлението на посолството.

Съобщава се, че ситуацията се следи отблизо и насилствените действия срещу законните власти на Република Косово се наказват.

"Извършителите трябва да понесат и ще понесат отговорност и ще бъдат изправени пред съда. Те трябва незабавно да преустановят нападенията си. От името на Съединените американски щати изразявам най-дълбоките си съболезнования за смъртта на сержанта от косовската полиция, който е бил убит при изпълнение на служебните си задължения. Предавам и най-добрите си пожелания за бързо възстановяване на ранения полицай." - се казва обръщение на американския посланик. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп разколебан: „Путин би бил полезен на Г-20“ – но покана няма и едва ли ще дойде

Тръмп разколебан: „Путин би бил полезен на Г-20“ – но покана няма и едва ли ще дойде

Срещата на Г-20, която тази година се очаква да се проведе в Маями, идва в момент на продължаващо напрежение между Запада и Москва заради кръвопролитната война в Украйна

Трус с магнитуд 5,8 разлюля гръцкия остров Крит

Трус с магнитуд 5,8 разлюля гръцкия остров Крит

Гърция, чиито острови са популярна туристическа дестинация, беше разтърсвана от серия трусове през 2025 г., включително земетресение с магнитуд 5,3 през юни, което повреди поне три вековни манастира в района на Света гора

Тръмп: Израел и Ливан се разбраха - удължават примирието

Тръмп: Израел и Ливан се разбраха - удължават примирието

В момента израелските сили са окупирали буферна зона, простираща се на 10 километра в южната част на Ливан, с цел да премахнат заплахата от ракети с малък обсег и противотанкови ракети