19 Август, 2026

Сащо Дончев осъди Пеевски за клевета

Сащо Дончев осъди Пеевски за клевета
Сащо Дончев

Депутатът нарекъл собственика на "Овъргаз" с обидни квалификации, посочил го като олигарх

Собственикът на "Овергаз" Сашо Дончев е осъдил депутата от ДПС Делян Пеевски за 10 хил. лв. обезщетение заради клеветнически твърдения. Решението на съдия Гергана Христова-Коюмджиева е постановено на 19 юли.

Обезщетението е присъдено заради изявление на Пеевски, с което е реагирал на "Бяла книга за свободата на медиите в България", представена в началото на 2018 г.

На 11 януари миналата година във вестниците "Телеграф", "Монитор" и "Стандарт" е публикувано обръщение на Пеевски по повод представянето на книгата.

В него Дончев, издателят Иво Прокопиев и бизнесменът Огнян Донев, собственик на сайта Клуб Z, са наречени олигарси, "приватизирали икономиката на страната, узурпирали националните телевизии и съдебната система, създатели на политически проекти и на мрежи от зависими НПО-та за уличен натиск".

Дончев е определен като човек, който притежава газопреносните мрежи и "богатее от таксите, плащани от хората...", "укрива данъци, води съдебни искове срещу своята Родина и я "клевети в Брюксел или зад океана". Пеевски заявява, че асоциира тримата с мафиотите.

В отговора на исковата молба депутатът е посочил, че квалификациите са били негова оценка, изложена в лично мнение, което се защитава от Конституцията.

Съдът обаче в решението си заявява "че не е налице нарушение на това конституционно ограничение, когато изразеното мнение или оценка (дори и крайно негативна) се основава на верни факти и обстоятелства, каквито безспорно са налице в настоящия случай".

Според съдия Коюмджиева твърденията са клеветнически. Тя посочва, че думите "мафиот" и "олигарх" са обидни и има злоупотреба с правото на свобода на словото.

"Въпросните изявления са клеветнически, като с тях се разпространяват позорни обстоятелства за ищеца, внушават, че действията му са престъпни, което не е истина, доколкото твърдените обстоятелства не са доказани от ответника. Липсата на достатъчно фактическо основание в подкрепа на оценъчните съждения означава, че в случая има злоупотреба със свободата на словото, злонамереност и отправяне на оскърбителни лични нападки. Това е виновно и противоправно поведение", се посочва в решението.

Искът на Дончев за 70 хил. лв. обезщетение е отхвърлен и са му присъдени 10 хил. лв. Решението не е окончателно и вече е обжалвано.
Сподели:
Още 4 кандидатури за ВСС: бившият зам.-шеф на ВКС Евгений Стайков и трима прокурори

Още 4 кандидатури за ВСС: бившият зам.-шеф на ВКС Евгений Стайков и трима прокурори

Според правилата за избор на членове на ВСС от парламентарната квота от 1 до 21 август всяко физическо или юридическо лице, институция или организация, може да предложи кандидатури на депутатит

Турция разследва за милиарди религиозна общност, основана от силистренец! Иззеха 200 кг златни кюлчета

Турция разследва за милиарди религиозна общност, основана от силистренец! Иззеха 200 кг златни кюлчета

Финансови операции са установени и с контрагенти в САЩ, Израел, Узбекистан, Индия, Казахстан, Мароко, Испания, Великобритания, Йордания, Босна и Херцеговина, Шри Ланка, Индонезия, Германия и Албания.

 ГДБОП: Спирането на Zamunda, ArenaBG и Zelka извади България от Списък 301 на САЩ

ГДБОП: Спирането на Zamunda, ArenaBG и Zelka извади България от Списък 301 на САЩ

Новите тенденции са свързани с „пране“ на трафик онлайн, казва ръководителят на Алианса за борба с аудиовизуалното пиратство Мируна Херовану

Коментари (0)