Съветът на ЕС реши: Удължават с година икономическите санкции срещу Русия заради агресията в Украйна
Икономическите мерки срещу Москва бяха приети през 2014 г. и разширени неколкократно след февруари 2022 г., като обхващат ключови области - търговия, финанси, енергетика и технологии с двойна употреба
Съветът на ЕС съобщи, че днес е приел решение за удължаване с една година на икономическите санкции срещу Русия заради войната в Украйна, предава Кореспондент на БТА Николай Желязков.
Решението е свързано с договореностите от последното заседание на Европейския съвет миналата седмица, се отбелязва в съобщението. Икономическите мерки срещу Москва бяха приети през 2014 г. и разширени неколкократно след февруари 2022 г., като обхващат ключови области - търговия, финанси, енергетика и технологии с двойна употреба.
С тези санкции бяха забранени вносът или прехвърлянето по море на суров петрол от Русия към ЕС, транзакциите на няколко финансови институции и доставчици на крипто услуги в Русия и в други държави, спрени бяха дейностите и лицензите на няколко подкрепяни от Кремъл дезинформационни медийни канала.
ЕС е готов да предприеме допълнителни мерки, докато Руската федерация продължава своите незаконни действия и нарушения на международното право, се допълва в съобщението.
Както БТА съобщи, днес ирландският постоянен представител в Брюксел изрази очакване до дни да бъдат приети нови санкции срещу Русия. Ирландия поема председателството на Съвета на ЕС от 1 юли.
Още от Свят
Муцунски "ужасно разочарован" от българското МВнР, иска още обяснения за нотата към Мицкоски
В интервю за ТВ Канал 5 македонският външен министър заяви, че отговорът от София не съдържа "ясно отричане", че документът е изтекъл от Българското министерство на външните работи".
Бившият гръцки еврокомисар Аврамопулос настоява за отмяна на Европейска заповед за задържане
В центъра на съдебното разследване е участието на Димитрис Аврамопулос в управителния съвет на „Fight Impunity“ – неправителствена организация, учредена от Антонио Панцери, където е получавал огромни възнаграждения
Спря евакуацията на кораби в Ормузкия проток
Контейнеровозът "Евър Лавли", плаващ под флага на Сингапур, е бил ударен от ирански снаряд, но според властите в Техеран сигурността на такива кораби не е гарантирана