4 Февруари, 2026

Стратегическият съвет на Радев зове за нова система за подбор на елитите

Стратегическият съвет на Радев зове за нова система за подбор на елитите

Румен Радев

Кризата в държавността е следствие на проблемите в съдебната система

Проблемите в съдебната власт са сред основните причини за кризата на държавността в България. Това е една от констатациите на Стратегическия съвет към президента Румен Радев във втората част на проекта за Национален стратегически документ, който също ще бъде качен за обществено обсъждане.

При обсъждането на първата част, която започна в началото на август, изводите от което са, че системните дефекти на модела на управление у нас и на отношенията между държавата и обществото могат да се решат само с дълбока реформа, която да овласти гражданите и да наложи механизми за прозрачност и за реална управленска отговорност.

На върха на държавата трябва да се създаде нов синтез от морал и компетентност, а това изисква нова система за подбор на елитите, функционираща под контрола на обществото, се посочва в анализа на Стратегическия съвет.

Според него са нужни солидни гаранции, че всеки, който е получил власт от гражданите, ще я упражнява по задължителни стандарти, ще се отчита и ще носи реална отговорност. В това отношение ключови са функциите на съдебната власт, но и там се наблюдават сериозни проблеми, които са сред основните причини за кризата на държавността в България. Още вижте в документа.
Сподели:

Коментари (0)

ИТН към Йотова: Служебният премиер не трябва да е политически оцветен, както са Гюров и Главчев

ИТН към Йотова: Служебният премиер не трябва да е политически оцветен, както са Гюров и Главчев

"Няма да е полезно за българските граждани да се допуснат шарлатаните да влязат отново във властта през задния вход."

Стойнев пред Йотова: Отдел на МФ спечели дело срещу ЧЕЗ за 1 млрд.евро  - ПП-ДБ искаха да го закрият

Стойнев пред Йотова: Отдел на МФ спечели дело срещу ЧЕЗ за 1 млрд.евро - ПП-ДБ искаха да го закрият

„Най-големите „борци срещу корупцията“ ПП-ДБ искаха персонално за да закрият този отдел, който защитава българските интереси"

Консултациите при Йотова: БСП-ОЛ предлага парламентът да гласува Бюджет 2026

Консултациите при Йотова: БСП-ОЛ предлага парламентът да гласува Бюджет 2026

Кирил Добрев посочи, че отговорността за служебното правителство е споделена - на фона на думите на Йотова, която твърди, че тя е на парламента.