17 Май, 2026

Съветът за сигурност на ООН не осъди турската офанзива в Африн

Съветът за сигурност на ООН не осъди турската офанзива в Африн

Снимка: архив

Посланикът на САЩ - Ники Хейли не е участвала в заседанието

В Съвета за сигурност на ООН при закрити врата се състояха консултации за положението в Сирия. Извънредното заседание бе поискано от Франция. На него не бе осъдена турската офанзива срещу кюрдските милиции, съюзени със САЩ, не бе приета и обща декларация, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

След заседанието френският посланик в световната организация Франсоа Дьолатр изрази безпокойство от ситуацията в Северна Сирия и ескалацията на напрежението там.

Той говори за "трагичната хуманитарна ситуация, предизвикана от сирийския режим и неговите съюзници" в Идлиб и Източна Гута, където от седмици не може да влезе хуманитарен конвой.

Дьолатр обаче бе доста предпазлив по въпроса за Африн. Той повтори позицията на френския външен министър Жан-Ив Льо Дриан, че Франция призовава турските власти да проявят сдържаност, и каза, че този апел се споделя като цяло от участниците в заседанието.

Нито един от представителите на влиятелните страни в Съвета за сигурност не направи изявления след заседанието, в което според информиран източник не е участвала посланичката на САЩ Ники Хейли.

Сподели:

Коментари (0)

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

В продължение на десетилетия антарктическият морски лед изглеждаше забележително устойчив, като за разлика от Арктика, той дори се разширяваше между 2007 и 2015 г., но от 2015 г. насам площта му се свива рязко

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Агенция Фарс съобщава, че Вашингтон е представил списък от пет точки, включващ искане Иран да запази в действие само един ядрен обект и да прехвърли запасите си от силно обогатен уран на САЩ

Руснаци се напъхаха в газопроводна тръба и вкупом бяха заловени от украинци

Руснаци се напъхаха в газопроводна тръба и вкупом бяха заловени от украинци

Всеки тръбопровод във фронтовата зона предизвиква нездравословен интерес сред руснаците, съобщава 65-та отделна украинска механизирана бригада