Директорат на МААЕ определи ситуацията като изключително сериозна
В четвъртък, 11 август, Съветът за сигурност на ООН ще проведе извънредно заседание заради ситуацията в Запорожката АЕЦ, предаде Би Би Си. Припомняме, централата беше обстрелвана, за които украинската и руската страна си отправят взаимни обвинения. Междувременно руските военни, които са окупирали централата, заявиха ,че са готови да я взривят.
Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси ще излезе с доклад за ситуацията оп отношение на риска от изтичане на радиация от централата.
По-рано Гроси заявил, че МААЕ се опитва спешно да договори условията за изпращане на група от международни експерти в Запорожката АЕЦ.
По думите му, ситуацията е изключително сериозна. В изявление на агенцията се казва, че обстрелите на централата са нарушили всички възможни норми на международната ядрена сигурност.
По-рано Москва поиска свикване на Съвета за сигурност във връзка със Запорожката АЕЦ.
Според неназован източник от извънредното заседание е свикано в отговор на искането на руската страна, но Би Би Си отбелязва, че няма независимо потвърждение на тази информация.
Припомняме, външните министри от Г-7 поискаха Русия незабавно да върне на Украйна контрола върху централата. Те заявиха, че Москва създава заплаха за целия регион.
Превод Faktor.bg
Още от Свят
Атакуван е гръцки танкер, натоварен с руски петрол от терминал близо до Новоросийск
Това е първият украински удар по кораб, акостирал в терминала на Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК) – ключов канал за износа на казахстански суров петрол – след почти триседмично затишие
След разговори с Хамас и Нетаняху, Къшнър видя перспективи за Газа
Ако Хамас се разоръжи и разкрие местоположението на тунелите си, това би довело до драстично подобрение на сигурността за Израел, смята пратеникът на Тръмп
Учение „Eagle Spearhead“ на НАТО със 7 държави тества самоходни гаубици и FPV дронове
Учението интегрира различни видове въоръжение и способности, като френски танкове Leclerc и самоходни гаубици CAESAR, италиански танкове Ariete, както и разузнавателни и FPV дронове.