15 Януари, 2026

МОСВ: Невъзможно е данните от измервателните станции за чистотата на въздуха да бъдат манипулирани

МОСВ: Невъзможно е данните от измервателните станции за чистотата на въздуха да бъдат манипулирани

Измервателна станция за качеството на въздуха, снимка: Столична община

От 2021 г. насам няма превишение на средногодишните норми на фини прахови частици, твърдят от министерството

"От 2021 г. до момента Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух не отчита превишение на средногодишните норми на фини прахови частици на национално ниво". Това заявява заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева в опровержение на твърденията на екологични организации, че данните за чистотата на въздуха са некоректни, съобщи БНР. 

МОСВ отрича да предоставя на ЕС некоректни данни за чистотата на въздуха у нас, а заместник-министърът на министерството - Ренета Колева - отчете, че през 2023 г. положителната тенденция се запазва. По думите на г-жа Колева, само в един пункт за мониторинг на качеството на атмосферния въздух не е постигнато пълно съответствие.

Миналата седмица адвокат Димитър Площаков, както и екологични организации алармираха, че станциите за измерване на Министерството на околната среда и водите не са разположени на местата, на които трябва да се мери, и не изпращат коректни данни за европейския мониторинг.

Ренета Колева опроверга тези твърдения, като сподели, че данните се съхраняват в криптиран вид в локална база данни и се прехвърлят на централно ниво чрез защитена преносна среда.

"След постъпването на данните в националната база данни, те се докладват в реално време на Европейската агенция по околна среда и към обществеността чрез системата за информиране на населението", заключава заместник-министърът. 

Сподели:

Коментари (0)

Няма нов закон за предоставяне на убежище, не се подменя духът на Конституцията

Няма нов закон за предоставяне на убежище, не се подменя духът на Конституцията

ПРАВО НА ОТГОВОР ОТ РЪКОВОДСТВОТО НА ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ ЗА БЕЖАНЦИТЕ ПРИ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

Божидар Божанов: Ако Радев излезе на политическия терен, той ще е наш конкурент

Божидар Божанов: Ако Радев излезе на политическия терен, той ще е наш конкурент

Политическата криза е системна, защото част от партиите са блокирани от корупционния модел, който трябва да бъде демонтиран

Почина 200-килограмовият мъж, спешно приет в "Пирогов"

Почина 200-килограмовият мъж, спешно приет в "Пирогов"

52-годишният мъж постъпи в лечебното заведение по спешност в събота с извънредно тежко чернодробно състояние, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване