25 Август, 2026

Тревожна нощ в Барселона, трима души са ранени

Тревожна нощ в Барселона, трима души са ранени
Снимка: Twitter

Протестиращи изпотрошиха стъклата и блокираха входа на Радио Каталуния

Трима души бяха ранени през нощта в Барселона при опити на привърженици на единството на Испания да се сблъскат с празнуващите независимостта на Каталуния на площад „Сан Хауме”. 

Протестите "за" и "против" независимостта на Каталуния продължиха през цялата нощ. Докато на площадите в Барселона някои празнуваха независимостта, в други части на града се организираха протести на привърженици на единна Испания. 

Повече от 400 души се опитаха да стигнат до централното управление на полицията, но властите пресекли пътя на шествието. Тогава протестиращите, сред които имало и ултраси, се насочили към сградата на Радио Каталуния, където изпотрошили стъклата и блокирали входа.

Обиколките на протестиращите продължиха през цялата нощ със скандирания „да живее Испания”, „улиците винаги ще бъдат наши” и „Каталуния е Испания”, предаде бТВ. 

Припомняме ви, че депутатите в Каталуния подкрепиха с бойкотирано от левицата тайно гласуване отделянето на Каталуния от Испания и така обявиха едностранно независимост. По-късно испанският премиер Мариано Рахой обяви, че разпуска правителството и парламента в провинцията и свиква избори на 21 декември. Уволнен ще бъде и шефът на местната полиция, както и представителите на Каталуния в чужбина.

Сподели:
Латвия забранява вноса на книги, облекло, игри и други стоки от Русия и Беларус

Латвия забранява вноса на книги, облекло, игри и други стоки от Русия и Беларус

Мярката цели да защити интересите на Латвия в областта на сигурността, да намали приходите от износ на Русия и Беларус и да ограничи вноса на руски пропагандни материали

Ердоган: Започва Турският век, ерата на велика и силна Турция

Ердоган: Започва Турският век, ерата на велика и силна Турция

По думите му, турци, кюрди и араби трябва да се обединят като „братя“

 OpenAI блокира руски акаунти в ChatGPT, използвани в тайна кампания по дезинформация

OpenAI блокира руски акаунти в ChatGPT, използвани в тайна кампания по дезинформация

Акаунтите са свързани с „Рибар“ – проруска медийна компания, която британското правителство описва като „частично координирана от президентската администрация“, финансирана от руската държавна корпорация „Ростех“ и сътрудничеща с членове на руските разузнавателни служби

Коментари (0)