26 Август, 2026

СБУ е предотвратила покушение срещу губернатора на Херсон

СБУ е предотвратила покушение срещу губернатора на Херсон
колаж: УНИАН

Службата за сигурност на Украйна (СБУ) е предотвратила покушение срещу губернатора на Херсон Александър Прокудин. Това е съобщил Василий Малюк, ръководител на Службата за сигурност на Украйна, по време на заседание на Конгреса на местните и регионалните власти, предава УНИАН.

По думите на Малюк на 10 април е бил задържан местен жител на Херсон, който заедно с “вражески специални служби е организирал покушение срещу Прокудин".

"Нов образец на вражески fpv-дрон е изстрелян от дълбочина 12 километра. Непосредствено на място е извършено визуално наблюдение от един негодник, който е коригирал огъня по автомобила на Прокудин. Всичко това е документирано. Той е задържан. Вражеският дрон е бил приземен своевременно", е допълнил Малюк.

Василий Малюк е коментирал също, че са "документирани общо 12 епизода на вражески действия – работа по армията, по отбранителната промишленост и като цяло по обстановката в Херсонска област".

Ръководителят на службата за сигурност казва още, че отделът постоянно противодейства на проникването на противника в критични инфраструктурни обекти, включително чрез киберпространството, и блокира опитите за разузнаване на маршрути за международна помощ и местонахождение на предприятия, свързани с отбранителната промишленост.

Един от последните случаи е свързан със задържането на агент на ФСБ в Днипро, който е снимал с GSM украински ТЕЦ, за да бъде подготвен ответен удар.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Meta забранява Facebook и Instagram за тийнейджъри - могат да използват платформите по два часа на ден

Meta забранява Facebook и Instagram за тийнейджъри - могат да използват платформите по два часа на ден

Главният прокурор на Калифорния Роб Бонта определи мерките като „реална промяна, истинска прозрачност и действително приложими механизми за защита на децата“

ФБР разби хакерска мрежа, свързана с Китай - прониквала е в мрежи на американското правителство

ФБР разби хакерска мрежа, свързана с Китай - прониквала е в мрежи на американското правителство

За своите кампании хакерите са поддържали и световна мрежа от компрометирани устройства, известна като ботнет - засегнати са 130 страни

WSJ: Ратклиф може да е предал предупреждение към Путин

WSJ: Ратклиф може да е предал предупреждение към Путин

„Може да се каже: знаем какво мислите да правите и е по-добре да не го правите“

Коментари (0)