9 Април, 2026

Сдружение „Илинден“ с пропагандно внушение: Правят се опити за побългаряване на македонците в Голо Бърдо

Сдружение „Илинден“ с пропагандно внушение: Правят се опити за побългаряване на македонците в Голо Бърдо

Македонското сдружение „Илинден“ и неговият клон за Голо Бърдо осъдиха остро в писмена реакция „последния опит на българското посолство в Тирана да покаже несъществуващо българско малцинство в района на Голо Бърдо“, предава MakPress.

„В дните преди новогодишните празници българските пропагандисти в Република Албания, с нов опит за издирване на българи в селата в Голо Бърдо, където – повтаряме: такива липсват. А именно консулът на българското посолство в Тирана раздаде новогодишни пакети на учениците от училищата „Елез Кочи“ и „10 покойници“, се посочва в реакцията на сдружението.

В съобщението се добавя, че македонците в Голо Бърдо са реагирали остро на подобни дейности.

„В многобройните реакции, получени от сдружението, македонците от Голо Бърдо осъждат тази подла и необяснима акция на българското посолство в Тирана и оценяват, че тя е пореден акт с пропагандна цел от представителите на това посолство“.

В реакцията се посочва още, че македонското сдружение „Илинден“-Тирана и клонът за Голо Бърдо, като представители на македонците в Албания, проявяват солидарност с многобройните реакции на македонското население в района.

„В същото време считаме за необходимо да предадем на световната общественост посланието на македонците от Голо Бърдо – че те винаги са били македонци и никога няма да бъдат българи! Ние сме граждани с достойнство и се гордеем, че сме македонци от векове“, се казва още в разпространения текст./ "Фокус"
Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.