26 Юли, 2026

СДСМ: С падането на Орбан пада и чадърът над Мицкоски, Вучич и Додик

Снимка: БГНЕС

"Падането на Орбан означава отслабване на антиевропейските и автократични влияния в региона. Това е лоша новина за Мицкоски, но добра за гражданите и демокрацията. Идва време за отговорност и справедливост“, коментират от Социалдемократическия съюз на Македония

Публикации в германските медии за изборната загуба на Виктор Орбан представляват ясна и недвусмислена потвърждение на позициите, които Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) изразява от месеци, заявяват от македонската опозиционна партия

Падението на Орбан не е само вътрешнополитически въпрос за Унгария, а има пряко отражение върху целия регион - особено за политици, които са били под неговия чадър, сред които е и Християн Мицкоски, а подобни последици очакват и Александър Вучич и Милорад Додик, определени като част от „авторитарното братство“.

Германският вестник „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ пише, че Орбан е изградил мрежа от нелиберални аналитични центрове, медии и партии, които е подкрепял финансово и политически, а бъдещето им сега стои под въпрос.

Това, съобщава СДСМ, е още едно потвърждение за съществуването на мрежа от влияние, финанси и злоупотреба с медии извън европейските демократични стандарти.

Подчертава се също, че с оттеглянето на Орбан се „затваря чадърът“, който е покривал Балканите, което оставя политическите актьори, разчитащи на тази подкрепа, без защита и ключов съюзник.

Според партията, това потвърждава и нейните твърдения за бизнес мрежи, свързани с Орбан, оказвали влияние върху процесите в региона, включително в Северна Македония.

СДСП заключава: „Днес германските медии потвърждават това, което СДСМ заявява: падането на Орбан означава отслабване на антиевропейските и автократични влияния в региона. Това е лоша новина за Мицкоски, но добра за гражданите и демокрацията. Идва време за отговорност и справедливост.“

Сподели:
Светът се готви за Русия без Путин: офицер посочи красноречиви знаци за това

Светът се готви за Русия без Путин: офицер посочи красноречиви знаци за това

„Руската псевдоимперия“ вече е обречена, също и режимът на Путин, посочва Юрий Федоренко, като намеква за особената роля, която ще играе Китай

„Късметлии сте, че съм ви приятел!“: Тръмп заплаши с нови мита Европа и война в Иран

„Късметлии сте, че съм ви приятел!“: Тръмп заплаши с нови мита Европа и война в Иран

В официална позиция американският президент обвини Брюксел, че умишлено атакува големите американски корпорации (включително Apple, Meta и Amazon), подчертавайки, че "САЩ не са касичка"

Иран реагира остро на украинска атака в Каспийско море: Не може да остане без отговор...

Иран реагира остро на украинска атака в Каспийско море: Не може да остане без отговор...

Иранският външен министър Абас Арагчи днес е информирал за тежкия инцидент представителка на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас и руския външен министър Сергей Лавров

Коментари (0)