9 Август, 2026

Седмицата започва с температури до 33° в страната, дъжд и гръмотевици в Северна и Западна България

илюстрация: Faktor.bg/Ai

Захлаждане и гръмотевични бури очакват Западна България на 18 август, докато Източна България ще остане почти без валежи. По морето – слънчево, до 30°.

На 18 август 2025 г. над страната ще се усети промяна в атмосферната обстановка. Атмосферното налягане ще се повиши и ще се доближи до средните стойности за месеца.

Времето през деня

През нощта ще бъде предимно ясно и почти тихо. Сутринта ще започне със слънчево време, но около и след обяд в Западна и Северна България ще се развие кубесто-дъждовна облачност, като на много места ще има краткотрайни валежи с гръмотевици. По-интензивни явления се очакват в планинските райони.

Източна България ще остане почти без валежи. Вятърът ще се ориентира от запад-северозапад, ще бъде умерен и временно силен, като ще донесе по-хладен въздух. В източните райони ще духа североизточен вятър – предимно умерен.

Максималните температури ще бъдат между 28° и 33°, в София – около 28°.

В планините

Над масивите от Западна и Централна България следобед ще се развива купесто-дъждовна облачност и ще паднат краткотрайни, на места интензивни валежи, придружени от гръмотевици. Има условия и за градушки. Ще духа умерен до силен вятър от север-северозапад.

На 1200 м температурата ще е около 20°,
на 2000 м – около 14°.

По Черноморието

Времето ще бъде предимно слънчево, с временни увеличения на облачността след обяд, но без валежи. Ще духа до умерен североизточен вятър. Максималните температури ще са между 28° и 30°.
Температурата на морската вода е около 26°, а вълнението на морето ще бъде 2–3 бала.

Астрономическа справка

  • Изгрев в София: 6:36 ч.
  • Залез: 20:24 ч.
  • Продължителност на деня: 13 ч. и 48 мин.
  • Луната: изгрява в 0:47 ч., залязва в 17:25 ч., фаза – два дни след последна четвърт.
Сподели:
Леко захладняване с превалявания и гръмотевици - но остава горещо, в сила е жълт код за югозападните райони

Леко захладняване с превалявания и гръмотевици - но остава горещо, в сила е жълт код за югозападните райони

Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°, за София – около 30°

Гюров: Трябва да преосмислим позицията си по регионалната противовъздушна отбрана

Гюров: Трябва да преосмислим позицията си по регионалната противовъздушна отбрана

"Като страна на източната граница на ЕС и НАТО, България трябва да е проактивна в изграждането на многонационални структури за антидронова защита"

"Няма данни за преднамерени действия срещу България" - адмирал Емил Ефтимов за дрона край Кардам

"Няма данни за преднамерени действия срещу България" - адмирал Емил Ефтимов за дрона край Кардам

"Борбата с дронове е много трудна поради спецификата, дори самата идентификация на това, което сме видели, предвид на стотиците дронове, е много трудна"

Коментари (0)