Кремълският диктатор Владимир Путин, в ранните години на своето президентство, твърдеше, че Украйна е част от Русия, дадена му от партийните лидери на СССР. Това се доказва от препис на разговор между него и 43-ия президент на Съединените щати Джордж У. Буш, публикуван от Архива за национална сигурност на САЩ, съобщава Униан .
През 2001 г. Путин заяви, че „съветската добра воля“ доброволно е променила света. „Руснаците се отказаха от хиляди квадратни километри територия, доброволно. Нечувано. Украйна, част от Русия в продължение на векове, беше предадена. Казахстан беше предаден. Кавказ също. Трудно е да си го представим и това беше направено от партийни лидери“, каза той по това време в разговор с Буш.
Той също така подчерта по това време, че е популярен в Русия и обяснява защо.
„Защото съм във връзка [с хората]. Хората в Русия се чувстват измамени от мащабните промени, които донесоха повече свобода, от която не могат да се възползват. Не само бедните, но и елитът се чувства разочарован“, добави Путин.
Световни медии вече писаха докъде може да стигне Путин . Атлантическият съвет разкри имперските апетити на Путин.
Въз основа на границите на Руската империя в нейния разцвет, потенциални цели за днешна Русия биха могли да бъдат Финландия, Полша, Естония, Латвия, Литва, Беларус, Молдова, Армения, Грузия, Азербайджан и страните от Централна Азия.
Освен това стана очевадно ясно, че прекратяването на войната в Украйна е невъзможно, докато Путин е на власт. Бившият британски посланик в Русия Лори Бристоу заяви, че идеята руският владетел да бъде убеден да прекрати бойните действия в замяна на територия е фантазия.
Превод: Faktor.bg


Коментари (0)