5 Декември, 2025

Сенатът на САЩ отложи разглеждането на санкциите срещу Русия - защо ли?

Сенатът на САЩ отложи разглеждането на санкциите срещу Русия - защо ли?

снимка: архив Faktor.bg

Сенатът трябваше да гласува законопроекта в рамките на 30 дни, но Тръмп не бърза да даде зелена светлина за неговото гласуване, въпреки подкрепата му от 85 сенатори

Сенатът на САЩ отложи разглеждането на законопроект за налагане на санкции на Русия, държавата агресор, заради войната ѝ в Украйна, поне докато президентът Доналд Тръмп не се срещне с руския диктатор Владимир Путин, съобщава Bloomberg.

„Все едно е натиснат бутонът за пауза в този момент“, казва лидерът на републиканското мнозинство Джон Тун.

Миналата седмица Тун заяви, че Сенатът ще гласува по законопроекта в рамките на около 30 дни, отбелязва агенцията.

Въпреки подкрепата на поне 85 сенатори, документът се обсъжда от сенаторите от няколко месеца, а Тръмп не бърза да даде зелена светлина за гласуване, посочва Bloomberg.

Изданието припомня, че На 9 март, в ефира на  Fox News Sunday,  републиканският сенатор Линдзи  Греъм заяви, че Русия ще се изправи пред „санкции от ада“, ако не сложи край на войната в Украйна. На 1 май Греъм обяви, че в Сената на САЩ е внесен законопроект, призоваващ за „свръхмощни“ санкции срещу Русия. По това време, според конгресмена, 72 сенатори са го подкрепили, а по-късно броят им е нараснал на 85.  

На 18 май, в интервю за CBC News, държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че Америка вероятно ще наложи нови санкции срещу Русия, ако не бъде постигнат мир в Украйна. По-конкретно, ще бъдат наложени 500% мита върху вноса от страни, купуващи руска енергия, инициирани от Греъм. Държавният секретар отбелязва, че с повече от 80 гласа „за“, Сенатът на САЩ ще може да наложи ограниченията без одобрението на Белия дом. 

На 14 юли медиите съобщиха, позовавайки се на Джон Тун, че Сенатът на САЩ вероятно ще отложи приемането на пакет от санкции срещу Русия. Решението бе взето след като Тръмп обяви, че е готов да наложи 100% мита, ако Путин не се съгласи на мирно споразумение в рамките на 50 дни. 

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Той отбеляза, че в момента се търси вариант за урегулиране между Русия и Украйна. „Търсим още един вариант за уреждане между Русия и Украйна, ако е възможно."

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите