Според него войната е „териториален спор“
Няколко ключови сенатори от Републиканската партия отправиха критики към коментарите на губернатора на Флорида Рон Десантис, че подкрепата за Украйна не е "жизнено важна“ за националния интерес на САЩ, съобщи CNN.
Те изразиха несъгласие и с начина, по който Десантис дефинира руската агресия срещу Украйна – за него тя е „териториален спор“.
"Това не е териториален спор. ... Не би било териториален спор, ако Съединените щати решат, че искат да нахлуят в Канада или да превземат Бахамските острови. Това, че някой предявява права за нещо, не означава, че то наистина му принадлежи“, категоричен Марко Рубио, член на сенатската комисия по външна политика и заместник-председател на комисията по разузнаването.
Напомняме, засега Рон Десантис е фаворит на републиканците за определяне на кандидата на партията за президентските избори през 2024 г.
Сенаторът от Южна Каролина Линдзи Греъм също коментира тезите на Десантис: "Да се каже, че това (подкрепата за Украйна – б.р.) няма значение, означава да кажем, че военните престъпления нямат значение."
Той добави, че агресията на Русия "излиза извън границите на Украйна".
Сенатор Джон Корнин от своя страна заяви, че е бил удивен от позицията на Десантис – по думите му, тя "поражда въпроси".
"Губернатор Десантис е ветеран. Той у умен човек. Мисля, че беше много добър губернатор, и не разбирам думите му, че Украйна не е важна за Съединените щати." – посочи републиканецът от Тексас.
Сенатор Джон Тюн също изрази несъгласието си с Десантис, отбелязвайки, че "сред членовете на партията има различни мнения".
„Мисля, че повечето от хората в тази страна разбират колко е важно Украйна да даде отпор срещу Русия и да прекрати тази агресия, и да бъде суверенна страна", отбеляза Тюн.
Превод Faktor.bg
Още от Свят
Русия удари жилища, бензиностанция и детска градина в Одеска област: двама загинаха
Много жилищни сгради са повредени, бензиностанция в Одеска област е била разрушена след пожар, причинен от обстрела. Огънят е обхванал и паркирани наблизо автомобили.
Неизвестен снаряд удари танкер край бреговете на Оман
По данни на Агенция за морски търговски операции (UKMTO) инцидентът е станал през нощта, като всички членове на екипажа са в безопасност
The Telegraph: Украйна превърна Азовско море в гробище за руски кораби
Интензивните украински удари по търговски морски маршрут – приблизително по един на удар на всеки два часа – ефективно спряха трафика по ключова линия за руски доставки, в кампания с малко паралели в историята на съвременната война, коментира изданието