9 Декември, 2025

Сергей Лавров цепи мрака: Русия никога не се е сприятелявала с някого срещу другиго

Сергей Лавров цепи мрака: Русия никога не се е сприятелявала с някого срещу другиго

 В интервю за вестник „Труд“ министър-председателят на Руската федерация Сергей Лавров подчерта добрите отношения между Москва и Белград, като подчерта, че страната му приветства сръбския курс за военна неутралност – нещо, което други страни от региона не може да си позволят, пише "Фокус".
„Отношенията между Русия и Сърбия се градят в съответствие с буквата и духа на двустранната Декларация за стратегическо партньорство от 2013 г. Това не са просто красиви думи, а безспорен факт. Взаимно изгодното сътрудничество се характеризира с положителна динамика: стокообменът нараства, инвестициите се увеличават, духовните връзки се засилват, културният и образователният обмен се разширява. Интензивните контакти се поддържат на ниво лидери на държави, парламенти и министерства, включително дипломатически агенции“, подчерта първият дипломат на Москва, като същевременно допълни: „Русия никога не се е сприятелявала с някого срещу другиго. Ние сме отворени за прогресивното развитие на отношенията с всички, които се стремят към това. Сърбия е нашият водещ партньор на Балканите. В същото време поддържаме конструктивни, богати връзки с други страни в тази част на Европа“.
„Що се отнася до опитите за привличане на всички балкански държави в НАТО, негативното отношение на Москва към тези разрушителни усилия е добре известно. В тази връзка ние приветстваме отговорния, суверенен курс на Сърбия за поддържане на военния неутралитет. За съжаление, не всички нейни съседи са в състояние да издържат на външен натиск и противно на волята на повечето граждани са притеглени в орбитата на Северноатлантическия алианс с предполагаемите му гаранции за сигурност“, заяви Лавров по повод присъединяването на балканските страни към НАТО.
Сподели:

Коментари (0)

Български бивш министър на отбраната ще оглави комитет за управление на Газа

Български бивш министър на отбраната ще оглави комитет за управление на Газа

Според източници, бившият премиер на Великобритания Тони Блеър е отпаднал от разглеждането за „Съвета за мир“ в Газа на Доналд Тръмп след възражения от няколко арабски и мюсюлмански държави

Борисов към US дипломат: Правим необходимите стъпки за отпадане на визите за САЩ

Борисов към US дипломат: Правим необходимите стъпки за отпадане на визите за САЩ

Обсъдихме ключовите теми от двустранния дневен ред - енергетика, сигурност, технологии, икономическо сътрудничество и регионална стабилност, пише още лидерът на ГЕРБ

Стойчо Стойчев: Протестът няма лидерство, не може да излъчи алтернативно управление

Стойчо Стойчев: Протестът няма лидерство, не може да излъчи алтернативно управление

Протестиращите мотат да свалят това управление, но при липсата на политическа посока не могат да предложат друг управленски модел