7 Май, 2026

Сергей Лавров настройва хърватите: Русофобските държави от ЕС пречат за укрепване на отношенията ни

Сергей Лавров настройва хърватите: Русофобските държави от ЕС пречат за укрепване на отношенията ни

Сергей Лавров

Русофобските страни от Европейския съюз и санкциите на Брюксел са пречка за по-нататъшното укрепване на руско-хърватските отношения. Това подчерта министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Лавров в интервю за загребския вестник Vecernji List, цитирано от македонската информационна агенция „Макфакс“.

„Санкциите, или по-скоро вихърът от санкции, насърчавани от Брюксел и редица русофобски държави в рамките на ЕС под прякото командване на Вашингтон, продължават да бъдат сериозна пречка за по-нататъшното укрепване на руско-хърватските отношения. Напоследък тази антируска линия стана много по-активна", подчерта първият дипломат на Москва.

По този начин той отговори на въпроса какво доведе до безизходицата в руско-хърватските отношения и какви са пречките за подобряване на сътрудничеството със Словения или Сърбия. Лавров обаче заяви, че няма да квалифицира двустранните отношения като безизходица, припомняйки поредица от срещи, които е имал с хърватските власти през последните години, както и икономическото сътрудничество между страните.
Сподели:

Коментари (0)

Френският самолетоносач „Шарл дьо Гол“ се готви мисия в Ормузкия проток

Френският самолетоносач „Шарл дьо Гол“ се готви мисия в Ормузкия проток

Трафикът през стратегическия морски коридор, през който обичайно преминава около една пета от световния износ на суров петрол, почти е спрял след избухването на конфликта в Близкия изток в края на февруари

Израел удари  Бейрут, унищожи високопоставен командир на "Хизбула"

Израел удари Бейрут, унищожи високопоставен командир на "Хизбула"

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че армията е атакувала „командира на силите „Радуан“ на „Хизбула“.

Засилиха противовъздушната отбрана около Москва: Зеленски даде специално поръчение на военните

Засилиха противовъздушната отбрана около Москва: Зеленски даде специално поръчение на военните

"Фактическият фалит на значителна част от регионалните бюджети в Русия не може да бъде скрит“, подчерта Зеленски.