По-конкретно, КНДР може да бъде въвлечена в производството на дронове, които Русия използва срещу Украйна.
Северна Корея може да изпрати в Русия около 25 хиляди души за обучение по производство и управление на дронове. Това съобщава японската телерадиокомпания NHK, позовавайки се на дипломатически източници в Русия и на Запад.
По информация на журналистите, хората от КНДР ще бъдат обучавани в предприятието за производство на безпилотни летателни апарати „Герань“ в град Елабуга (Русия). Така Северна Корея възнамерява да подпомогне Русия в изработката на дронове.
Сътрудничеството между КНДР и Русия – какво е известно
По-рано ръководителят на украинското военно разузнаване Кирило Буданов съобщи, че Русия е започнала да помага на КНДР да усвои производството на ударни дронове с голям обсег. По този начин Северна Корея ще може да произвежда „Шахеди“ и да ги доставя на Руската федерация.
Според него, на КНДР „се предоставя възможността да произвежда, по-конкретно, фамилията дронове Shahed, която с години беше най-мощната въздушна заплаха за Украйна.“
„Наличието на Шахеди ще даде възможност на Северна Корея да поразява цели навсякъде в Южна Корея и потенциално в огромни количества. Те могат да претоварят противовъздушната отбрана на Южна Корея, отваряйки път за атаки с други боеприпаси. Освен това могат да бъдат изнасяни обратно в Русия в подкрепа на войната в Украйна“, подчерта Буданов.
Още от Свят
Зеленски посрещна европейските лидери с думите: "Уверен съм в поражението на Кремъл"
Финландският президент Александър Стуб отбеляза, че вярва, че Украйна „е най-силната гаранция за сигурност за всички нас“
Самолет от Чикаго за Франкфурт измина 2700 км, подаде сигнал за бедствие и се върна обратно
Данните за полетите от Flightradar24 също показват забележима промяна във височината. Машината се спуска до 3050 метра, която е неприемлива височина при дълги полети
Украински дронове удариха най-големия склад на Озон в руския Оренбург
При атаката е възникнал пожар, близо 300 служители са били евакуирани