14 Януари, 2026

Северна Корея се закани да подкрепя Путин до постигането на победа над Украйна

Северна Корея се закани да подкрепя Путин до постигането на победа над Украйна

снимката е илюстративна

„Северна Корея ще подкрепя Русия, докато не постигне победа в Украйна“.

Това заяви севернокорейският външен министър Чой Сон Хи по време на срещата си с руския си колега Сергей Лавров в Москва, предаде АФП.

Срещата се проведе на фона на появилата се информация, че Пхенян е изпратил в Русия, наред с хилядите военнослужещи, и трима генерали от генералния щаб на своята армия – началника на главното оперативно управление генерал-майор Шин Гьом Чол, началника на разузнавателното управление Ли Чанг Хо и заместник-началника по специалните операции генерал-полковник Ким Йонг Бок.

Севернокорейските  военни се обучават на пет полигона в Източния военен окръг на руските въоръжени сили, предадоха Укринформ и Униан, като се позовава на информация, беше огласена от постоянния представител на Украйна в ООН Сергий Кислица на заседание на Съвета за сигурност в Ню Йорк.

По думите му, на руски полигони вече се обучават до 12 хиляди военнослужещи от Северна Корея. А вече стана ясно, че те са прехвърлени в Курска област.

Дипломатът добави, че се планира по-късно да бъдат сформирани най-малко пет части или формирования от севернокорейски войници, всяко от които с численост между 2 и 3 хиляди души. Освен това се предполага, че те ще носят руска униформа и ще им бъдат издадени руски документи за самоличност.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: САЩ имат нужда от Гренландия, НАТО да ни помогне

Тръмп: САЩ имат нужда от Гренландия, НАТО да ни помогне

През това време председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази подкрепата си за

Защо атаката на Тръмп срещу Федералния резерв е толкова опасна за света

Защо атаката на Тръмп срещу Федералния резерв е толкова опасна за света

Стабилността на глобалната финансова система е в опасност. Доверието на инвеститорите в долара не е природен закон.

Макрон: Наруши ли се независимостта на Гренландия, последиците ще са безпрецедентни

Макрон: Наруши ли се независимостта на Гренландия, последиците ще са безпрецедентни

"Франция следи ситуацията с най-голямо внимание и ще действа в пълна солидарност с Дания и нейния суверенитет“, заяви френският президент