10 Април, 2026

Северна Корея планира "разширени и засилени" военни учения

Северна Корея планира "разширени и засилени" военни учения

За да гарантира готовността си за война

Северна Корея ще разшири и засили военните учения, за да гарантира готовността си за война, съобщиха държавните медии преди провеждането на мащабен парад в страната.

Това беше съобщено на среща в понеделник, ръководена от лидера Ким Чен Ун. Тя последва проведените миналата седмица съвместни въздушни учения на Южна Корея и Съединените щати, предаде АФП.

Дневният ред беше оглавен от "въпроса за постоянно разширяване и засилване на оперативните и бойните учения на (Корейската народна армия) ... стриктно усъвършенстване на готовността за война", съобщи официалната Корейска централна информационна агенция.

Северна Корея отбелязва годишнината от основаването на въоръжените си сили в сряда и "Деня на блестящата звезда" на 16 февруари. Последният е рожденият ден на Ким Чен Ир, син на основателя на Северна Корея Ким Ир Сен и баща на Ким Чен Ун.

Миналата седмица съюзниците по сигурността проведоха съвместни въздушни учения със стратегически бомбардировачи и изтребители, което накара Пхенян да предупреди, че подобни учения могат да "разпалят тотален сблъсък".

Външният министър на Северна Корея заяви, че ходът за засилване на съвместните учения е преминал "крайна червена линия".

"Северна Корея намеква за възможността за военни действия в бъдеще в името на оперативната и бойната подготовка и готовността за война", казва Хонг Мин, изследовател в Корейския институт за национално обединение.

Неотдавна Ким призова за "експоненциално" увеличаване на ядрения арсенал на Пхенян, включително масово производство на тактически ядрени оръжия и разработване на нови ракети за ядрен контраудар. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Ванс отпътува за Пакистан, ще търси положителен изход от преговорите с Техеран

Ванс отпътува за Пакистан, ще търси положителен изход от преговорите с Техеран

Двете страни - САЩ и Иран, остават далеч една от друга по отношение на целите на мирните преговори, които предстоят да се водят от вицето на Тръмп

Зеленски подозира "мръсна руска игра" с европейските активи на "Лукойл"

Зеленски подозира "мръсна руска игра" с европейските активи на "Лукойл"

По неговите думи облекчаването на санкции върху руския петрол след примирието в Персийския залив да бъдат възстановени, освен ако не се използват като удобен претекст Русия да продаде активите на рафинерията, в това число и тези на България

Иран свали 24 дрона Reaper, САЩ понасят щети за стотици милиони

Иран свали 24 дрона Reaper, САЩ понасят щети за стотици милиони

Американците са загубили 24 дрона MQ-9 Reaper в конфликта с Иран, включително осем само през април, което води до щети за около 700 млн. долара