20 Август, 2026

Северна Македония: начело в Европа по смъртност, причинена от замърсен въздух

Снимка: БГНЕС

Най-проблематична е чистотата на въздуха на Балканите. На второ място по смъртни случаи, причинени от този проблем, е Сърбия, следвана от Черна гора, Албания, а България е на четвърто място

Северна Македония е първенец в Европа по смъртните случаи заради мръсния въздух - 255 на 100 000 души.

Замърсяването на въздуха е смъртоносна заплаха за общественото здраве, но определени региони са изложени на много по-голям риск от други. Най-притеснителна е ситуацията на Балканите. Северна Македония е следвана от Сърбия, Черна гора, Албания и България. 

Това става ясно от доклад на Европейската комисия и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирани от "Евронюз" и БГНЕС.

Фините прахови частици (PM2,5) са допринесли за около 239 000 смъртни случая в Европа през 2021 г. Други 48 000 души са починали в резултат на излагане на азотен диоксид.

Замърсяването на въздуха е свързано с рак на белия дроб, сърдечни и респираторни заболявания, инсулт, проблеми при бременност и др. То е особено опасно за по-възрастните хора, като причинява около 4% от всички смъртни случаи сред възрастните на 65 и повече години.

Институтът за обществено здраве публикува доклад миналата година, според който почти 18% от общата смъртност в Северна Македония може да се дължи на излагане на настоящи концентрации на частици PM2,5.

 

Сподели:
Заради спада на Дунав намаляват мощността на 5-и блок на АЕЦ „Козлодуй - за първи път от половин век

Заради спада на Дунав намаляват мощността на 5-и блок на АЕЦ „Козлодуй - за първи път от половин век

В безпрецедентната хидроложка обстановка екипите на атомната електроцентрала продължават денонощно да работят за безопасната и надеждна експлоатация на ядрените съоръжения, уверяват от МЕ

Захарова: Чакаме обяснения от САЩ и Турция за прехвърляне на оръжия към Украйна

Захарова: Чакаме обяснения от САЩ и Турция за прехвърляне на оръжия към Украйна

Тя не поясни въз основа на какво смята, че Вашингтон и Анкара дължат обяснения, след като става дума за споразумение между суверенни държави, по което Русия не е страна

Иран обвини САЩ в „икономически тероризъм“

Иран обвини САЩ в „икономически тероризъм“

Иран обвини САЩ в „икономически тероризъм“

Коментари (0)