Светослав Пинтев
Проектът “Долината на тракийските царе”, който преди няколко години вдъхнови мнозина, е сложен на трупчета, научи Faktor.bg. Угасва надеждата, че може да се случи възкръсването на древната столица на тракийсските владетели. За този проект все не се намират пари, въпреки че на няколко пъти това уж щеше да се случи. А за първия етап на проекта ще са нужни не повече от 5 млн. лева, а другите етапи да се проточат във времето. Няма ги.
Нямат ли нужда от хиляди туристи, от "изплуването" на столица на одрисите от яз. "Копринка", където е потопена през социализма. Друго си е да се правят русофилски събори.
При втория етап със строителството там мащабите са различни, но Община Казанлък би могла чрез публично-частно партньорство, или с помощта на държавата, чрез европроекти, да го завърши.
Автор на проекта е арх. Николай Йотов. Той е български архитект, режисьор, оператор и сценарист. Завършил е “архитектура” в УАСГ и “операторско майсторство” в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”. Архитект-постановчик на 10 игрални и телевизионни филма, между които “Капитан Петко войвода” и “Топло”. Негови филми са печелили много отличия за документално и туристическо кино. В живота му има и много море – плаване, водолазна работа.
За да избегне нуждата от огромно финансиране, екипът на арх. Йотов разработи проект, в който чрез плаваща инфраструктура, разположена над останките на Севтополис, ще бъде изграден един изкуствен плаващ остров. Тази плаваща платформа трябнаше да бъде сглобена от модули, използвани от американската армия, и които екипът вече е пробвал успешно в Ловеч. А под този плаващ остров, на дълбочина от около 5 метра трябваше да бъде окачен един макет в мащаб 1:10 на останките на град Севтополис. През прозрачни елементи, монтирани в плуващата платформа, публиката ще може да наблюдава
устройството на столицата на одриското царство
Това е дневната атракция.
“Нощната атракция започва с лазерен спектакъл, в който се преплитат лъчи от мегалита “Вратата на слънцето” и от всички социализирани тракийски могили в Долината - споделя арх. Йотов. - Целта е това лазерно шоу да може да се наблюдава от няколко места - от хълма Тюлбето, от язовира - в комплект със звук, с музика. На финала на спектакъла един лъч ще се насочи към водите на язовира и оттам ще избликне воден екран. Върху него ще бъдат прожектирани подводни кадри от сегашното състояние на Севтополис, които виртуално ще добият плът и цвят, ще оживеят хората и ние ще се озовем в столицата на цар Севт…”
Вторият етап на проекта “Долината на тракийските царе” предвижда реконструкция на брега на язовира на автентични сгради от древния Севтополис - форума, двореца, , крепостния вал с кулите,
светилището на Дионисий
Тези строежи вече са заложени в Общия устройствен план на Казанлък.
Целта на проекта е да се създаде целогодишна туристическа дестинация от интелигентния сегмент, както и да се привлекат учени, които да работят по темата “тракийско наследство”.
Идеята беше тези туристи, които ще дойдат в Казанлък и бъдат очаровани от магията на Севтополис, от спектакъла, който ще видят, след това да тръгнат по маршрута, маркиран от селищата, които дадоха златните и сребърните си съкровища, за да впечатлим Лувъра и света. Това са Стрелча, Старосел, Дуванли, Александрово... По този начин ще се затвори дестинацията “Тракийска култура”.
Още през 2005 година в публичното пространство нашумя проекта на арх. Жеко Тилев, който предвиждаше експониране на древната одриска столица насред водите на язовир “Копринка” чрез изграждането на пръстеновидна язовирна стена с дължина 1200 метра, но той беше изключително скъп. Цялата суператракция трябваше да струва над 200 милиона лева. Сега трябват много по-малко за първия етап -само 5, но това не е интересно на общината.
Севтополис е най-известният обект под вода в българската археология
- единственият цялостно проучен до момента тракийски град на българска територия. Той е не само уникален археологически и исторически обект, но и цяла съкровищница с данни за живота и бита на траките. Градът е открит от бригадири по време на изкопни работи при строителството на язовир “Копринка” през 1948 година. Археологически екип под ръководството на проф. Димитър Димитров се заема с разкопките. Мястото, където е открит древният град, бива разкопано напълно, заедно с три надгробни могили от неговия некропол. Установява се и името на града - Севтополис. Той е създаден от тракийския владетел Севт III, развивал се е бързо като първостепенен политически, икономически и културен център, столица на Севтовата държава.
Основан е през 323 г. пр.н.е. и е унищожен през 270 г. пр.н.е.
Археологическите разкопки показват, че градът се е състоял от едно укрепено селище, обхващащо площ от около 50 декара и няколко предградия. Река Тунджа, наричана тогава Тонзос, обикаля от три страни града, разположен на надречна тераса. Опасвала го е крепостна стена, дълга 890 м. От две градски порти са тръгвали две широки главни улици, които в центъра се пресичали под прав ъгъл и оформяли голям градски площад със светилище на Дионис. В града живеели около 50 семейства на одриската аристокрация. Царската резиденция била разположена в североизточния край на града. В двора й е открит надпис от канцеларията на Севт, написан на гръцки език и гласящ: “Този надпис да се изчука на две плочи и да се постави в Севтополис, в храма на Великите тракийски богове.”
Дворецът на цар Севт III бил двуетажен, с фасада дълга 40 м и богата украса. Сред многобройните помещения особено се отличавала обширна зала, разкошно украсена с многоцветна мазилка, наподобяваща мрамор.
Още от Досиетата Х
Според американското разузнаване НЛО има, но те са с неизвестен произход
Милиардерът, инициирал закона „Магнитски“: Путин е най-богатият човек в света! България има сериозен проблем
Мисля, че преживяваме нова Студена война днес, категоричен е бизнесменът Уилям Браудър
Италия е гневна! Босът, взривил съдията Джовани Фалконе, излезе на сбобода! Такава е волята на магистрата