23 Април, 2026

Прокуратурата не видя престъпление в изграждането на детски болници в София

Прокуратурата не видя престъпление в изграждането на детски болници в София

СГП отказа да образува досъдебни производства в тази връзка

В Софийска градска прокуратура (СГП) са постъпили два сигнала с твърдения за евентуално извършени престъпления във връзка с проект за изграждане на Национална детска болница (НДБ).

Първият сигнал е подаден от представители на търговско дружество „Търговска лига – Глобален аптечен Център“ с изложени твърдения, че представители на Обществения съвет за изграждане на НДБ с изразени позиции са застрашили националната сигурност и е извършено престъпление против Републиката. По тази причина е възложено на Държавна агенция „Национална сигурност“ да извърши проверка по реда на Закона за съдебната власт. Основен принцип в правото е да се изслуша и насрещната страна, в конкретния случай представители на Обществения съвет за изграждане на НДБ. В тази връзка са снети сведения от членове на Обществения съвет на НБД. Същевременно са приобщени и документи, имащи значение по преписката.

Наблюдаващият прокурор е стигнал до извода, че няма данни за извършено престъпление от общ характер, конкретно престъпление против Републиката, и е постановил отказ от образуване на досъдебно производство. Основен довод за постановяване на отказ е, че правото на свобода на изразяване на мнение е основно право и никой не може да бъде наказан за своите мисли и в частност мнение по даден обществен въпрос.

Вторият сигнал е подаден от Министерски съвет с искане за извършване на проверка относно законосъобразността на процедурата за одобряване създаването на Многопрофилна болница за активно лечение „Мама и аз“ - гр. София. Наблюдаващият прокурор е възложил на Комисията за противодействие на корупцията проверка във връзка с евентуално извършени длъжностни престъпления от страна на служители на Министерство на здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса и Изпълнителната агенция „Медицински надзор“. В хода на проверката са снети сведения от длъжностни лица и от членове на Обществения съвет за изграждане на НДБ. Приобщени са множество документи във връзка с посочения проект.

Наблюдаващият прокурор е стигнал до извода, че няма данни за извършено престъпление от общ характер, конкретно за общо длъжностно престъпление и безстопанственост, и е постановил отказ от образуване на досъдебно производство. Сред мотивите на прокурора за постановяване на отказ от образуване на досъдебно производство са, че не са установени нарушения на служебните задължения, неизпълнение на такива или превишаване на власт, както и поради обстоятелството, че не е констатирана користна цел да бъде получена облага или да бъде причинена вреда. Също така е възприето, че не е извършено престъплението безстопанственост, защото не е причинена вреда.

Постановленията за отказ от образуване на досъдебно производство са изпратени на лицата, подали сигналите в СГП, които могат да ги обжалват пред Софийска апелативна прокуратура (САП). При положение че постановленията бъдат потвърдени от САП, лицата подали сигналите, могат да обжалват пред Софийски градски съд в 7-дневен срок от получаване на преписа. | БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Отложиха делото "Сияна" - експерти и частни обвинители не се явиха днес в съда

Отложиха делото "Сияна" - експерти и частни обвинители не се явиха днес в съда

Вещото лице, определено да изготви заключението по съдебно-медицинската част от експертизата, е направило искания към съда за събиране на допълнителни доказателства и за удължаване срока за изготвяне на заключението

Версия: Сарафов запазва властта в прокуратурата - връща се като шеф на Националното следствие

Версия: Сарафов запазва властта в прокуратурата - връща се като шеф на Националното следствие

Любопитен детайл е, че част от най-острите критици на оттеглилия се от и.ф. главен прокурор Сарафов не настояват той да напусне и останалите си ключови постове

Прокурорската колегия брани Сарафов: Отдавна искаше да си тръгне

Прокурорската колегия брани Сарафов: Отдавна искаше да си тръгне

Огнян Дамянов е на мнение, че няма основание за наказание и образуване на дисциплинарно производство спрямо Сарафов