Софийска градска прокуратура (СГП) поиска изпращането на молба за правна помощ за разпит като свидетел на Васил Божков чрез видеоконферентна връзка. Разпитът е във връзка с образуваното дело за изнудване, съобщават от СГП. От там информираха тази сутрин, че "във връзка с необходимостта да бъдат валидно извършени опорочените действия по разследването, предприети от разследващ орган към ГДНП, се провеждат активни действия по разследване".
Извършват се разпити на поемни лица, оглед на веществени доказателства, разпитват се и други свидетели. СГП е изготвила предложение до Върховна касационна прокуратура за изпращане на молба за правна помощ до Обединените арабски емирства (ОАЕ). ОАЕ следва да преценят дали ще приемат молбата за правна помощ. Условие за приемането ѝ е и преценката за допустимост на такъв вид разпит съобразно тяхното законодателство. Единствено по този ред е възможно да бъдат събрани по законосъобразен начин свидетелски показания, тъй като връзка само чрез технически способи – Skype, Viber и др., не би породила правни последици и събраните данни не биха могли да се ползват като доказателства, уточняват още от СГП, предаде БТВ. Предстоят разпити и на други свидетели, които имат отношение към разследваните обстоятелства по досъдебното производство.
Още от Закон и ред
Нападението над непалци в Пловдив: Прокуратурата иска арест за 18-годишния Теодор, който е пуснат под гаранция
Преди седмица Районият съд го освободи срещу гаранция от 700 евро, по-късно той беше арестуван при спецакцията срещу неонацистки клуб
Бивш полицай е задържан за убийството в Съединение - разчленил тялото на жертвата, за да го скрие
Предстои внасяне на искане за налагане на най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“
Още 4 кандидатури за ВСС: бившият зам.-шеф на ВКС Евгений Стайков и трима прокурори
Според правилата за избор на членове на ВСС от парламентарната квота от 1 до 21 август всяко физическо или юридическо лице, институция или организация, може да предложи кандидатури на депутатит