Ако живее в Лондон, както се твърди, британските власти трябва да я задържат
Софийски градски съд отказа на дъщерята на банкера Цветан Василев - Радосвета да отмени заповедта за ареста й, издадена от прокуратурата. Магистратите са оставили без разглеждане жалбата й, съобщиха от съда.
Според тях жалбата е процесуално недопустима, тъй като е преждевременно подадена и разглеждането й се явява безпредметно. Това е и причината съдът да се произнесе в разпоредително, а не в открито съдебно заседание с участието на страните.
„Атакуваното постановление е било издадено в отсъствие на обвиняемата Радосвета Василева и същата не е била задържана на това основание нито преди, нито към настоящия момент, за да е налице задължение на съда за произнасяне по същество на частната жалба. Такова право би възникнало евентуално в бъдеще, при задържане на лицето на това основание, каквото към настоящия момент не е реализирано“, пише в разпореждането.
За пълнота на мотивите съдия Атанасов посочва, че има предвиден ред за обжалване на прокурорските постановления пред по-горестояща прокуратура. Тоест няма няма пречка дори и към настоящия момент, когато лицето все още не е задържано фактически, да се обжалва съответното постановление на прокуратурата за задържане пред по- горестоящата такава, като по-този начин се гарантират правата на лицето, пише още в разпореждането.
То подлежи на обжалване и/или протест в 7 дневен срок. Радосвета Василева бе обявена за общодържавно издирване и спрямо нея на 15 август е издадена Европейска заповед за арест. Това означава, че ако живее в Лондон, както се твърди, британските власти трябва да я задържат, а съдът да прецени дали да я екстрадира. Радосвета Василева е обвинена задочно за изпирането на 2.645 милиона лева, съобщи миналата сряда Софийската градска прокуратура, цитирана надлежно от медиите на Пеевски.
Още от Закон и ред
Съдът в Монтана отмени отстраняването на кмета на Лом
В края на май Районният съд в Лом постанови Цветан Петров да бъде временно отстранен от длъжност
Бивш шеф на "Митница-Пловдив" отива на съд за злоупотреба с власт
Съдопроизводството е започнало по обвинителен акт на Софийската градска прокуратура, внесен в съда през юни
Институтът за пътна безопасност праща първи министър на Радев на гл. прокурор
Повод за острата реакция стана гостуването на арх. Иван Шишков в сутрешния блок на bTV, където организацията критикува пълното отсъствие на неудобни въпроси от страна на водещите