14 Май, 2026

Шамар за Мелони: Италианските лесбийки получиха право на отпуск по бащинство

Шамар за Мелони: Италианските лесбийки получиха право на отпуск по бащинство

Снимка: EPA/BGNES

Конституционният съд заяви, че е дискриминационно и противоконституционно да се изключват т. нар. „майки, които са се насочили към родители“, от правото на 10 дни платен отпуск, предоставян на бащите

Майките лесбийки имат право на отпуск по бащинство, дори ако не са биологични родители на детето, постанови най-висшият съд в Италия

Решението нанесе удар на кампанията на Джорджия Мелони срещу нетрадиционните семейства.

Конституционният съд заяви, че е дискриминационно и противоконституционно да се изключват т. нар. „майки, които са се насочили към родители“, от правото на 10 дни платен отпуск, предоставян на бащите, предаде Dnes. 

Съдът, който се произнася по съвместимостта на законодателството с принципите на италианската конституция, ратифицирана през 1947 г., заяви, че закон от 2001 г., запазващ правото на десет дни отпуск с пълна заплата за мъжете бащи, е противоконституционен.

Случаят е повдигнат от лесбийска двойка пред по-долна инстанция в Бреша, която е заела становището, че съществуващият закон е нелегитимен.

Националният институт за социално осигуряване (INPS) е обжалвал решението пред конституционния съд. 

Досега гей майките, които търсят отпуск по бащинство, е трябвало да кандидатстват на уебсайта на INPS, който просто е блокирал при искането.

Алесандро Зан, евродепутат от опозиционната Демократическа партия, определи решението като „шамар в лицето за правителството на премиера Мелони, което от самото си създаване води истински кръстоносен поход срещу семействата с цветовете на дъгата“.

Алесандра Майорино, сенатор от партията „Пет звезди“, заяви, че правата трябва да бъдат независими от пола и предразсъдъците.

„Тази присъда разрушава законодателното лицемерие, което продължава да се преструва, че има само един абстрактен модел на семейството, когато има родители, които обичат, отглеждат и защитават децата си независимо от техния пол“, каза Майорино.

Партията „Братя на Италия“ на премиера зае противоположното мнение, заявявайки, че конституционният съд „за пореден път е застанал срещу науката и биологията“.

Мадалена Морганте, говорителката на партията по въпросите на семейството, заяви:

„Естественото семейство, признато от нашата конституция, е само едно, антропологично съставено от мъж и жена, които са биологично различни.“

Такова признаване не е дискриминационно, а „проста научна реалност“, каза Морганте.

Сподели:

Коментари (0)

Иранска актриса е причината за плесницата, която Макрон получи от първата дама?

Иранска актриса е причината за плесницата, която Макрон получи от първата дама?

От антуража на Бриджит Макрон категорично отрекоха тази версия

Тръмп отива на медицински прегледи

Тръмп отива на медицински прегледи

Прегледите ще се проведат в Националния военномедицински център „Уолтър Рийд“, съобщи Белият дом

Рубио срещу Ванс? Кой ще е наследникът на Тръмп в Белия дом през 2028 г.

Рубио срещу Ванс? Кой ще е наследникът на Тръмп в Белия дом през 2028 г.

„Гледате Марко, гледате Джей Ди Ванс, който е фантастичен“, отговори Тръмп в отговор на въпроса какво му дава увереност, че движението му MAGA ще продължи, след като той напусне поста си в Белия дом