31 Март, 2026

Шеф на кремълската RT: След начина, по който съдиите се разправиха с нашите гимнастички, съжалявам, че не работя в ГРУ

Шеф на кремълската RT: След начина, по който съдиите се разправиха с нашите гимнастички, съжалявам, че не работя в ГРУ

Маргарита Симонян

В социалните мрежи коментират, че Симонян или се шегува със заплаха за живота на съдиите, или признава, че ГРУ се е занимавала с такава дейност

"След начина, по който съдиите от различни страни се разправиха с нашите гимнастички, наистина съжалявам, че не работя в ГРУ."

Това заяви главният редактор на държавната, свързвана с Кремъл, телевизия RT Маргарита Симонян, след като руският ансамбъл по художествена гимнастика не успя да вземе олимпийското злато вчера, спечелено от България, пише "Дневник".

Думите на Симонян, вероятно замислени като проява на чувство за хумор, бяха тълкувани по различен начин в социалните мрежи.

Главният редактор на RT (някога известна като Russia Today) винаги е иронизирала позицията на западни правителства, подкрепяна от различни разследвания, че руското военно разузнаване, все още известно със съкращението ГРУ, е отговорно за отравянето на бившия разузнавач Сергей Скрипал (през 2018 г.) и най-известния критик на Кремъл Алексей Навални (преди почти точно година).

С ГРУ се свързва и отравянето на българския предприемач Емилиян Гебрев с нервнопаралитично вещество през 2015 г. Българската прокуратура заяви през април 2021 г., че има "висока степен на вероятност" отровителите да имат "принадлежност към ГРУ".

Така в социалните мрежи преобладават интерпретациите, че Симонян или се шегува със заплаха за живота на съдиите, или на практика признава (или поне намеква), че ГРУ се занимава с подобна дейност.

Русия обвини съдиите за неуспеха си и при ансамблите, и в индивидуалната надпревара. където победата отиде при Линой Ашрам от Израел. Тя стана първата жена от 1984 г. насам, която печели злато в това състезание, без да е от Русия или бившите съветски републики. В Лос Анджелис 1984 на върха стъпи канадката Лори Фунг, но тогава игрите бяха бойкотирани от страните от бившия социалистически лагер.

"Занимавах се с гимнастика в детството си", написа Симонян ден по-рано, след като Дина Аверина остана на второ място, и добави, че този спорт освен преодоляване на себе си и къртовски труд носи и "физическа болка и глад". Затова "желая на "съдиите", позорно лишаващи от злато заради политика, за да не сме на трето място по златни медали, да прекарат остатъка от живота си в такъв глад и болка, както е прекарала целия си живот осъдената от тях Дина."

В крайна сметка Русия остана на пето място с 20 златни медала след САЩ, Китай, Япония и Великобритания.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Ще унищожим петролната инфраструктура на Иран, ако няма сделка до 10 дни

Тръмп: Ще унищожим петролната инфраструктура на Иран, ако няма сделка до 10 дни

В публикация в своята мрежа Truth Social Тръмп написа, че САЩ водят „сериозни преговори" с „по-разумния режим" в Техеран, но добави зловещо предупреждение

The Telegraph: Украйна може да се окаже неочакван победител във войната на Тръмп с Иран

The Telegraph: Украйна може да се окаже неочакван победител във войната на Тръмп с Иран

Страните от Персийския залив проявяват интерес към украинските дронове-прехващачи, а това чоже да се окаже силен коз

Рубио: От иранския режим са фанатици, те са опасни и не бива да им се позволява да притежават ядрено оръжие

Рубио: От иранския режим са фанатици, те са опасни и не бива да им се позволява да притежават ядрено оръжие

В отделно интервю за „Ал Джазира“ той потвърди, че между САЩ и представители на Иран се водят разговори, предимно чрез посредници, но и с известен пряк контакт.