4 Април, 2026

Шефът на Агенцията за храните: Инспектори на БАХБ с дронове ловят нарушители

Шефът на Агенцията за храните: Инспектори на БАХБ с дронове ловят нарушители

снимка: БГНЕС

Кой саботира контрола върху храните: опит за политически натиск, течове и злоупотреби за милиони

Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните д-р Ангел Мавровски заяви, че има опити за политическо влияние върху проверките на агенцията. В ефира на Би Ти Ви той посочи, че представители на властта са се опитвали чрез телефонни обаждания да въздействат върху инспекциите - да не се извършват проверки или да се влияе върху начина им на провеждане. По думите му случаите не са единични, като е сигнализирал и ресорния министър, а в агенцията има и теч на информация.

Мавровски подчерта, че последните проверки, включително тази в село Лесидрен, са извършени по сигнали от граждани и нямат политически характер. При инспекцията там са установени нарушения като неправомерно изливане на кръв извън обекта и разхвърляни животински отпадъци, като на оператора е дадено предписание. През последните две седмици са затворени няколко кланици и предприятия за месопреработка, разкрити са случаи на незаконен внос на животни от Румъния, както и терени с изхвърлени животински трупове - на фона на засилен контрол преди Великден.

Директорът на БАБХ отбеляза, че проверките са рутинни, но в някои региони се осуетяват до 70% от инспекциите. По думите му се стига до абсурдни ситуации - инспектори използват дронове, за да проверяват обекти, до които не са допуснати, като в един случай "изчезнало" стадо от 630 говеда. Според него злоупотребите в сектора са за милиони.

Мавровски отправи и съвет към потребителите - при покупка на агнешко месо да избират утвърдени търговци и да следят за произхода. При месо от кланици трябва да има син печат за български произход, а липсата му означава, че продуктът е без гарантиран произход. Той предупреди и за практики, при които замразено месо се смесва с прясно, въпреки разликата в цената.

Сподели:

Коментари (0)

Шокиращ скок на цените на бензиностанциите в Европа, горивата у нас остават най-евтини

Шокиращ скок на цените на бензиностанциите в Европа, горивата у нас остават най-евтини

От ЕК отбелязват, че разликата в цената се дължи основно на три фактора, 7 страни вече рязко намаляват акцизите

Димитър Радев: Последователност, а не свръхреакция - това е ключът за икономическа стабилност на България

Димитър Радев: Последователност, а не свръхреакция - това е ключът за икономическа стабилност на България

Димитър Радев подчертава, че България трябва да заложи на последователна фискална политика, предсказуеми институции и реформи за повишаване на конкурентоспособността, за да устои на външни шокове и да подсили растежа си

Украинската стратегия работи: Русия губи 1 млн. барела петрол дневно

Украинската стратегия работи: Русия губи 1 млн. барела петрол дневно

Украински атаки по ключова инфраструктура свиват руския петролен износ с 20%, а системата започва да се задръства. Това може да доведе до намаляване на добива и нов натиск върху глобалните цени