3 Май, 2026

Шефът на информационните системи в НАП подаде оставка

Шефът на информационните системи в НАП подаде оставка

Ръководителят на звеното за информационни системи в НАП е подал оставка по искане на изпълнителния директор на агенцията Галя Димитрова. Тя е поискала оставката и на отговорния ръководител на ИТ сигурността. Това оповести самата Димитрова на първата си пресконференция след хакерската атака.

Димитрова се извини на българските граждани за изтичането на личните им данни след хакерската атака.

“Финансовият министър иска от мен решения, а не оставка”, допълни Димитрова и призна, че НАП е подценила баланса между достъпност и сигурност.

Вече се работи по изцяло нова ИТ структура в НАП, а външна компания прави одит. Киберсигурността е дейност, която трябва да бъде извършвана от външен изпълнител, смята Галя Димитрова.

По-късно днес тя трябва да бъде изслушана във временната парламентарна комисия, сформирана за разследване на хакерската атака в масивите на данъчните.
Сподели:

Коментари (0)

Крум Зарков:  Това не е краят! БСП е най-важната политическа сила в България

Крум Зарков: Това не е краят! БСП е най-важната политическа сила в България

Знаех, че референдум по въпроса за еврозоната е конституционно недопустим и не можех да премълча това. Ако спазваме Конституцията само когато ни харесва, не може да има правов ред."

Иван Анчев е признат за  почетен член на Българо-американската полицейска асоциация

Иван Анчев е признат за почетен член на Българо-американската полицейска асоциация

Това е знак на моята дългогодишна (25+) работа в подкрепа и изграждане на двустранните правоохранителни отношения между България и САЩ, заяви зам.-министъра на МВР

3 май е Световният ден на свободата на печата

3 май е Световният ден на свободата на печата

По целия свят денят се отбелязва с множество прояви, призоваващи към свободен достъп до информация, независимост на медиите и защита на журналистите при упражняването на професията си.