24 Март, 2026

Шефът на МИ-6 отправи предупреждение към Русия

Шефът на МИ-6 отправи предупреждение към Русия

Алекс Йънгър

Москва не бива да подценява решимостта на Великобритания, подчерта Алекс Йънгър

Ръководителят на британското външно разузнаване (МИ-6) Алекс Йънгър отправи днес предупреждение към Русия. Москва не бива да подценява решимостта на Великобритания да изобличава злонамереното поведение на други държави, подчерта Йънгър, цитиран от Франс прес.

В слово, произнесено в неговата Алма матер, Университета на Сейнт Андрюс в Шотландия, откъси от което разпространи британското външно министерство, той прикани "Русия или коя да било друга държава, замислила да поквари нашия начин на живот, да не подценява нашата решимост и нашите средства или пък тези на нашите съюзници".

Йънгър, известен още като "Си", припомни по-специално реакцията на Лондон и съюзниците му след отравянето с нервнопаралитичен газ на руски двоен агент и дъщеря му в Солсбъри през март, за което те обвиниха Русия. 

Случаят предизвика тежка дипломатическа криза, безпрецедентно взаимно експулсиране на дипломати и нови икономически санкции срещу Москва.

Британският представител спомена също, че разузнавателните агенции се развиват в посока към "шпионаж от четвърто поколение", съчетаващ "традиционните ни човешки умения с ускорена иновативност" с оглед появата на заплахи, използващи размиването на границата между физическото и виртуалното пространство.

Алекс Йънгър говори пред публика едва за втори път, откакто пое ръководството на МИ-6 през 2014 г., отбелязва АФП, цитирана от БТА.
Сподели:

Коментари (0)

Русия забрани протести срещу блокирането на мобилни мрежи и социални платформи

Русия забрани протести срещу блокирането на мобилни мрежи и социални платформи

Претекстът е, че има "риск от разпространение на коронавирус" или "украински въздушни атаки"

Политико: Възможно е Кремъл да получава секретна информация за ЕС от „Алтернатива за Германия“

Политико: Възможно е Кремъл да получава секретна информация за ЕС от „Алтернатива за Германия“

Възможно е Кремъл да получавасекретна информация за ЕС от „Алтернатива за Германия“

Още през 2019 г. Литва е предупреждавала, че Унгария предава на Русия поверителна информация

Още през 2019 г. Литва е предупреждавала, че Унгария предава на Русия поверителна информация

"Още през 2019 г. Литва поиска изключването на унгарската делегация от среща на НАТО, като заяви, че има опасения, че тя може да предаде на Москва информация от най-висока степен на секретност"