10 Януари, 2026

Тревожен прецедент: Шефът на Пентагона пропуска ключова среща на НАТО

Тревожен прецедент: Шефът на Пентагона пропуска ключова среща на НАТО

Пит Хегсет, снимка: ЕПА/БГНЕС

За първи път от три години министърът на отбраната на САЩ няма да присъства лично на среща на НАТО. Отсъствието му поражда въпроси за ангажимента към Украйна

Министърът на отбраната на САЩ Пит Хегсет няма да вземе участие в срещата на контактната група за отбраната на Украйна, която се провежда днес в централата на НАТО в Брюксел. Това отбелязва прецедент, тъй като за първи път от три години ръководителят на Пентагона ще пропусне лично участие в такъв ключов формат, свикан в подкрепа на Киев.

Според Politico, позовавайки се на източници, запознати със ситуацията, Хегсет ще бъде в Брюксел за утрешната среща на министрите на отбраната на НАТО, но няма да присъства на днешната среща на т.нар. Рамщайн формат. Вместо него, САЩ ще бъдат представлявани от посланика им в НАТО Матю Уитакър.

Пентагонът обясни отсъствието на Хегсет с проблеми в графика. „Графикът за пътуване на министъра изключваше участието му в днешната среща“, посочи говорителят на Пентагона Кингсли Уилсън. Миналия месец Хегсет участва във виртуален формат в Рамщайн, но това отсъствие на живо при физическо присъствие в Брюксел породи въпроси за ангажираността на САЩ в рамките на съюзническата координация по военната помощ за Украйна.

Наблюдатели тълкуват решението на Вашингтон като сигнал към съюзниците, че новото американско военно ръководство, доминирано от администрацията на Доналд Тръмп, може да търси по-различна стратегическа динамика с НАТО и да преосмисля формата и обхвата на подкрепата за Украйна. В същото време отсъствието на Хегсет не означава, че САЩ изоставят ангажиментите си, но показва известно внимателно дистанциране от координацията на оръжейните доставки, водена от европейските партньори.

След утрешната среща на министрите на отбраната се очаква по-ясна картина за съгласуваността между САЩ и останалите членки на Алианса по отношение на бъдещите пакети за помощ и стратегическия план за сигурността на Украйна.

Сподели:

Коментари (0)

Путин е разярен! Ето защо Русия удари с „Орешник“

Путин е разярен! Ето защо Русия удари с „Орешник“

Според експерт Москва е разочарована, че на практика е била отстранена от дипломатическите преговори между САЩ, Украйна и европейците

Франция промени датите на среща на върха на Г-7, за да се наслади Тръмп на бойни изкуства

Франция промени датите на среща на върха на Г-7, за да се наслади Тръмп на бойни изкуства

Причината е ангажимент на американския президент на 14 юни, когато в Белия дом е планирано събитие по смесени бойни изкуства (MMA) по повод неговия 80-и рожден ден

АФП: Българският политик и дипломат Николай Младенов е ключовата фигура в плана на Тръмп за мир в Газа

АФП: Българският политик и дипломат Николай Младенов е ключовата фигура в плана на Тръмп за мир в Газа

Очаква се самият Тръмп да оглави борда. Американското издание „Аксиос“ съобщи, че президентът на САЩ вероятно ще обяви състава на борда още следващата седмица