25 Август, 2026

Шефът на ЦРУ тайно е посетил Киев преди седмица

Шефът на ЦРУ тайно е посетил Киев преди седмица
Уилям Бърнс

Той потвърди "ангажимента на САЩ за споделяне на разузнавателна информация"

Директорът на ЦРУ Уилям Бърнс наскоро е пътувал до Украйна, където се е срещнал с колеги от разузнаването и с президента Володимир Зеленски, потвърди американски служител пред АФП. Пътуването, за което не бе съобщено, се състоя в момент, в който Въоръжените сили на Украйна подеха контранастъпление в източната и в южната част на страната срещу руските сили.

Бърнс потвърди "ангажимента на САЩ за споделяне на разузнавателна информация, за да помогне на Украйна да се защити от руската агресия", каза американският служител. Според „Вашингтон пост“, който първи съобщи за посещението, украински официални лица са споделили планове за освобождаване на окупираната от Русия територия до края на годината.

Бърнс „пътува до Украйна, както прави редовно от началото на агресията на Русия преди повече от година“, каза американският служител. Посещението е осъществено през юни. Пътуването се е състояло 24 часа преди бунта лидера на частната военна компания „Вагнер“ Евгений Пригожин. Бунтът "не беше тема на дискусия", добави служителят. САЩ се опитаха да изяснят на Русия, че не са играли никаква роля в бунта, а големите американски медии съобщиха в петък, че Бърнс се е обадил на ръководителя на руското външно разузнаване Сергей Наришкин, за да увери, че САЩ не са участници.

Главнокомандващият на украинската армия Валери Залужни каза, че плановете за контранастъпление на страната му са възпрепятствани от липсата на адекватна огнева мощ - от модерни изтребители до артилерийски боеприпаси. Във вторник САЩ обявиха нов пакет от оръжия на стойност $500 милиона за засилване на на контраофанзивата, включително бронирани превозни средства, прецизни боеприпаси и оборудване за разчистване на мини. /БГНЕС, АФП

Сподели:
Русия без грим: "Хората са станали зли като кучета - за всички беди обвиняват Запада"

Русия без грим: "Хората са станали зли като кучета - за всички беди обвиняват Запада"

Руснаците "не планират нищо, теглят пари в брой и купуват долари"

Бесент: Прекъсваме всички жизненоважни икономически връзки на тираничния режим в Иран

Бесент: Прекъсваме всички жизненоважни икономически връзки на тираничния режим в Иран

Министерството на финансите на САЩ е определило "пет ключови сектора – дигитални активи, технологии, злато, авиация и корабоплаване, които иранският режим използва в опит да поддържа изпитващата затруднения икономика“

Гърция създава база за дронове на остров Родос

Гърция създава база за дронове на остров Родос

Базата ще бъде втората от този тип в Гърция, другата е на остров Скирос

Коментари (0)