3 Юни, 2026

Шефът та КЗП: Телефоните ни прегряват от жалби на граждани

снимка: БГНЕС

По думите на Александър Колячев най-много гражданите недоволстват от това, че в магазините не връщат рестото в евро, необосновано са вдигнати цените на редица услуги, паркинг местата, езикови школи и пр.

Увеличават се сигналите по телефона и жалбите на притеснени граждани. Основно те са за Закона за въвеждане на еврото. Това заяви председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Александър Колячев пред Би Ти Ви. 

По неговите думи само през тази седмица са получили 4152 жалби, направени са1400 консултации по телефона за всякакви въпроси от страна на потребителите. 

Прегряват ни телефоните за всякакви въпроси. Всеки един сигнал на потребителите се обработва, изтъкна Колячев и даде пример с двойно увеличените цени на паркинг местата, езикови курсове, школи по бойни спортове, куриерските услуги, медицински лаборатории, заведенията за бързо хранене и др.

Той обясни, че в КЗП има жалби и сигнали заради това, че хората не получават ресто в евро.

"Силно се надявам тези практики да намаляват с времето и този проблем, ако го има, да отмине съвсем скоро. Още 20 дена остават до края на двойното обращение", посочи Колячев.

Той призова и потребителите да бъдат отстъпчиви и да влязат в положение на търговските обекти. "Търговските обекти не са чейндж бюра, уважаеми потребители", обърна се Колячев към хората да не отиват в магазините да си обменят левовете в евро, като си купят например дъвки и минерална вода.

Колячев отбеляза още, че има достатъчно евро в банките. "Законът е категоричен - банките не трябва да искат такса за превалутиране на левовете в евро", категоричен бе Колячев.

КЗП проверява и фирмите за доставка на храна в училищните столове. Със съдействието на Столична община дружествата върнаха старите си цени. "Една такава наша намеса показва, че родителите и учениците няма да бъдат ощетени, Глобите варират първоначално от 5000 лева и стигат до 200 000 лева", предупреди Колячев.

Той призова доставчиците на храна да коригират условията си с аргумент, че другата седмица "може да очакват изненадващо посещение".

Сподели:
Прогресивна арогантност: Не всички пенсионери ще умрат от глад без 2 евро

Прогресивна арогантност: Не всички пенсионери ще умрат от глад без 2 евро

В остър дебат с депутатите от ПБ влезе народният представител от ГЕРБ и бивш финансов министър Теменужка Петкова

Заради служебния министър Найден Тодоров за втори път  пропадна обявяването на концлагера „Белене“ за недвижима културна ценност 

Заради служебния министър Найден Тодоров за втори път  пропадна обявяването на концлагера „Белене“ за недвижима културна ценност 

Основната причина за отказа за съгласуване на заповедта за бившия концлагер са заложените от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към Министерството на културата огромни по обем т. нар. охранителни зони, защитени по Закона за защитените територии

Деца станаха посланици на природата с проект „Живот за белошипата ветрушка“ по програма LIFE на ЕС

Деца станаха посланици на природата с проект „Живот за белошипата ветрушка“ по програма LIFE на ЕС

Сред най-обичаните им занимания са творческите работилници за рисуване на тениски с изображения на тази завърнала се птица в България, където децата развихрят въображението си в създаването на уникални сувенири

Коментари (0)