Коментирайки идеята за разширяване на европейската мисия за сигурност в Ормузкия проток, Комбос заяви, че въпросът предстои да бъде обсъден и че трябва внимателно да се оценят практическите аспекти на подобна инициатива
Министърът на външните работи на Кипър - Константинос Комбос, призова Европейския съюз да засили присъствието си в Близкия изток и предупреди, че сегашният конфликт вече не може да се разглежда като чисто регионален.
Преди заседанието на Съвета на външните министри на ЕС в Брюксел той подчерта, че войната има глобални последици, включително за Европа.
По думите му конфликтът засяга енергийната сигурност, морските маршрути и безопасността на корабоплаването.
Комбос посочи, че именно тези теми са сред приоритетите на кипърското председателство на ЕС, което поставя специален акцент върху Близкия изток, Персийския залив и морската сигурност.
Министърът заяви още, че ЕС трябва да засили дипломатическата си активност в региона и изрази солидарност със Съвета за сътрудничество в Персийския залив и Ливан.
Той подчерта и необходимостта от напредък по редица нерешени въпроси, включително в областта на търговията.
Коментирайки идеята за разширяване на европейската мисия за сигурност в Ормузкия проток, Комбос заяви, че въпросът предстои да бъде обсъден и че трябва внимателно да се оценят практическите аспекти на подобна инициатива.
По думите му ситуацията е сложна и изисква реалистичен подход, тъй като конфликтът продължава.
Министърът предупреди също, че бързо връщане към предишното положение едва ли е възможно и че ще бъде необходим период на управление на кризата. /БГНЕС
Още от Свят
Сушата застраши втория по големина воден резервоар вСАЩ
Спадналото ниво може да доведе, наред с други проблеми, и до загуба на производство на електроенергия. Хидроложки експерти посочиха, че ситуацията в региона вече е била критична по-рано тази година заради най-ниската снежна покривка, регистрирана досега.
Спасиха 53 души от преобърнал се ферибот край бреговете на Гвиана
Фериботът е пътувал от Джорджтаун до Порт Кайтума с повече от 100 пътника на борда, преобърнал се е през нощта
САЩ: Евакуираха летище и пристанище в Йордания. Аман отрече
Говорителят Мохамад ал-Момани заяви пред Франс прес, че не е разпореждана евакуация и че както летището, така и пристанището в Акаба работят нормално